Meteoroloji Uyardı: Son Yılların En Sıcağı Olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, ülke bu hafta sonu Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkisinde kalacak.

Meteoroloji Uyardı: Son Yılların En Sıcağı Olacak

Bugünden itibaren gelecek hafta sonuna kadarki zamanda Türkiye'de yağış öngörülmüyor. Havanın genellikle az bulutlu ve açık olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıkları, gelecek hafta başına kadar hissedilir derecede artacağı Karadeniz kıyıları ile doğu bölgelerinde mevsim normallerinin 5 ila 9, batı bölgelerinde ise 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu hafta sonu Marmara'nın güneyi, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde son yılların en sıcak mayıs ayının yaşanması bekleniyor.

İç ve Batı bölgelerdeki birçok il ve ilçe merkezinde mayıs ayı sıcaklık rekorlarına yaklaşılabileceği ve bazı yerlerde de bu sıcaklıkların geçilebileceği tahmin ediliyor.

Hafta sonunda mevsim normallerin üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklıkları, gelecek hafta başında Karadeniz kıyı illerinde azalmaya başlayacağı ve hafta ortasından itibaren mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor.

Yurdun diğer bölgelerinde ise sıcaklıkların gelecek hafta sonuna kadar mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

3 büyük ilde hava durumu

Ankara'da hava sıcaklıkları hissedilir derecede artacağı ve en yüksek hava sıcaklığı hafta sonunda 1935 yılı Mayıs rekoru olan 34,4 dereceye ulaşacağı tahmin ediliyor.

İstanbul'da hava sıcaklıkları hissedilir derecede artarak, hafta sonunda 32-34 derecelerde seyredeceği tahmin ediliyor. İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklığı, pazartesi gününden itibaren azalarak normal seviyelere inmesi bekleniyor.

İzmir'de sıcaklığın yarın ve hafta sonu hissedilir derecede artarak, 1945 yılı Mayıs rekoru olan 37,6 dereceyi geçebileceği tahmin ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER