Millet Bahçelerine Başlanacak Tarih Belli Oldu

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın arazisine yapılacak ve dünyanın 3’üncü en büyük bahçesi olacak olan Millet Bahçesi Projesi’ne talep her geçen gün artıyor. AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Millet Bahçeleri Projesi’nin detaylarını şu şekilde anlattı:

Millet Bahçelerine Başlanacak Tarih Belli Oldu

Millet Bahçeleri Projesi, şehirlerdeki stat durumunda bulunan alanların aslında tekrar şehirlilere sunulması hedefleniyor. Şehirlerimiz açısından önemli bir proje. 

İnsanların bir arada vakit geçirebileceği, birtakım etkinliklerin düzenlenebileceği, aynı zamanda şehrin akciğerleri olarak adlandırılabileceğimiz yeni yeşil alanlara ulaşmak anlamını da taşıyor. Türkiye’de bu proje ile birlikte iller belirlendi. Şehirlerin de sayısı git gide artıyor, çünkü bütün şehirlerin böyle bir talebi olmaya başladı.

SÜREÇ HIZLANDIRILDI

Şehirlerden stat alanı yoksa bile ‘Farklı bir alanımız var, biz orayı da millet bahçesi yapmak istiyoruz’ diyenler var. Bu anlamda müthiş bir istek ve talep olduğunu görüyoruz. 

Sayı her geçen gün artıyor. Şuanda 17 ilde 31 millet bahçesi yapılması hedefleniyor. Millet bahçeleri ile birlikte şehirlerimizin çehresi de değişecek. 3 ay içerisinde stadyumdan millet bahçesine dönüştürmek üzere projelere başlanacak. 

İstanbul Atatürk Havalimanı gibi İstanbul Esenler, Elâzığ Millet bahçesi, Ankara AKM, Ankara Gölbaşı, Konya, İstanbul Zeytinburnu, Samsun gibi birçok şehrimizde çalışmalara en kısa zamanda başlanacak. 

Bazı şehirlerin de başlayan projeleri var. ‘Biz bunu millet bahçesi olarak düşünmüştük’ diyen iller de var. Oralarda süreç biraz daha hızlı ilerleyebilir.

PRESTİJİMİZ ARTACAK

Biz istiyoruz ki Millet Bahçeleri çok nitelikli alanlar olsun. Biz dünyada 3’üncü en büyük millet bahçesi Atatürk Havalimanının dönüşmesiyle yapacağız. 

Biri Rusya’da, biri ABD’de ve inşallah 3’üncüsü Türkiye’de olacak. Bu anlamda prestijimizi artırmamızda çok önemli bir adım. Yerli ve millî anlayışımız bir bahçede nasıl sergilenebiliyorsa o anlamda da çaba gösterilecek. 

Bu manada nitelikli projeler çıkacağına inanıyorum. 3,5 milyar lira gibi bir maliyeti olacak. Anadolu’nun farklı şehirlerinde belli aşamaya gelmiş bahçeler var. 

Biz bundan sonra burayı millet bahçesi olarak devam edelim diyenler de var. Anadolu’da bu tarz projeler ilk olacak. Eskiden bu tür büyük işler İstanbul gibi büyük illerdi yapılırdı. Bugün görüyoruz ki, büyükşehirlerde ne yapılıyorsa Anadolu’da da aynısı yapılıyor. Gönül ister ki bütün şehirlerimizde millet bahçeleri olsun.

3,5 KAT DAHA BÜYÜK

İstanbul Havaalanı yerine yapılacak millet bahçesi dünyadaki örneklerinden 3,5 kat büyük olacak. Dünyaca ünlü Hyde Park 13’üncü sırada iken, Türkiye’deki millet bahçesi ise bu listede 3’üncü sırada yerini alacak. Uluslararası anlamda da bir çekim alanı hâline gelecek.

ALIŞILMIŞ PARK OLMAYACAK

Millet bahçesi daha yeni bir kavram” diyen Karaaslan konuşmasına şöyle devam etti:

Alışılmış park anlayışı gibi olmayacak. Zaten olsaydı adı ‘park’ olurdu. Biz ‘bahçe’ derken aslında yeşil bir alan anlıyoruz. Şehre katacağı en büyük doku bu yeşil alan olacak. 

Bu sebeple Cumhurbaşkanımız adını ‘park’ olarak adlandırmadı. İnsanları oraya çekecek farklı aktivitelerin de olması lazım. Özellikle çocukların, ailelerin farklı bir organizasyon içinde olduğu bir yer olacak. 

Kimi zaman açık hava konserlerinin olduğu, açık hava sinemalarının yapıldığı, çocukların özgürce top oynayabildiği, yürüyüşlerin ve spor aktivitelerinin yapıldığı bir yaşam alanı olacak. 

Çocukların kimi zaman derslerini burada yapabileceği alanlar olacak. İçinde göletler olabilir. Burada peyzaj mimarlara büyük görevler düşecek. Millete ait bahçeler olacak. 

Bütün bahçeler engelsiz olacak. Çevre dostu uygulamalar olacak. Belki aydınlatması güneş enerjisiyle olacak. Sulama sistemleri atık sularla birlikte tekrar şekillenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER