NATO İle Avrupa Birliğin’ den Ortaklık Vurgusu

Avrupa Birliği, NATO ile iklim değişikliği, siber güvenlik ve hibrit tehditlere karşı dirençlilik gibi konularda ortak çalışma yapmak istediklerini belirtirken, NATO, Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağın "yeniden canlandırılmasının" altını çizdi.

NATO İle Avrupa Birliğin’ den Ortaklık Vurgusu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği Komisyonunu ziyaret yaparak komisyon üyelerinin toplantısına katıldı. İlk defa bir NATO Genel Sekreteri Avrupa Birliği Komisyonunu ziyaret etmiş oldu.

Toplantıdan sonra Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Stoltenberg basına açıklama yaptı.

Von der Leyen, NATO ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yaparak, "NATO ve Avrupa Birliği çok iyi iki ortak ama daha fazlasını yapabiliriz."

İki kurumun siber güvenlik ve yükselen teknolojiler, iklim değişikliğiyle mücadele ve dirençlilik gibi alanlarda birlikte daha çok çalışabileceğini söyleyen von der Leyen, siber güvenlik alanında kullanılan malzemelerin emniyetli olmasının yanında demokrasilere yönelik dezenformasyon tehdidiyle mücadelenin de önemine dikkati çekti.

Von der Leyen, iklim değişikliğinin su gibi temel kaynaklara etkisi sebebiyle güvenlik alanında tehdit oluşturabileceğini belirterek, bu konuda NATO ile iş birliği yapabileceklerini söyledi.

Avrupa ile Kuzey Amerika birlikte olmalı

Stoltenberg ise Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki transatlantik bağın güçlendirilmesinin önemine vurgu yaparak, "Transatlantik bağını tekrardan canlandırmak için önümüzde eşsiz bir fırsat bulunuyor. 

Genel Sekreter Stoltenberg, Avrupa Birliği ile NATO'nun Ukrayna ve Afganistan gibi ülkelere destek verilmesi, askeri harekat kabiliyeti, siber dezenformasyonla mücadele, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göç anlaşması ve Ege Denizi'nde yasa dışı göçün önlenmesi gibi birçok konuda birlikte çalıştığını belirtti.

NATO'nun siber alanı, kara, deniz ve hava gibi esas alan olarak gördüğünü hatırlatan Stoltenberg, son dönemde daha sık ve daha gelişmiş siber saldırılarla karşılaştıklarını, bunları engellemek için Avrupa Birliği ile daha çok iş birliği yapabileceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER