Nerede O Eski Bayramlar: Kovid-19 Nedeniyle Buruk Geçecek

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve dünyaya yayılan Kovid-19 salgını insanların sosyal hayatlarında büyük değişikliğe sebep oldu.

Nerede O Eski Bayramlar: Kovid-19 Nedeniyle Buruk Geçecek

Salgını önlemek için hayata geçirilen kurallar sebebiyle insanlar alıştıkları birçok şeyden mahrum kaldı. Kovid-19 sürecinde ramazan ayını geride bırakmaya hazırlanan İslam alemi, bu bayrama eski alışkanlıklarından uzak kalacak.

Salgınla mücadeleyi başarıyla tamamlamak isteyen Türkiye'de arife gününden itibaren 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Alınan karar gereği bayram namazı kılınamayacak. Aile büyüklerin ellerini öpüldüğü, gönüllerin hoş edildiği bayram ziyaretleri gerçekleştirilemeyecek. Kutlamalar bu sene telefonla yada görüntülü görüşmeler yapılacak.

Bayramlarda en çok yol gözleyen 65 yaş ve üzerindekiler bayramın ilk günü 24 Mayıs Pazar günü sokağa çıkabilecek. Bayram öncesi memleketlerine gitme imkanı tanınan ve seyahat belgesi başvuruları onaylanan 65 yaş ve üzerindekiler bayramı memleketlerinde geçirebilecek.

Şeker için komşuların veya hiç tanımadıkların kapısını çalan çocuklar da bu sene eski sevinçlerinden uzak bir bayram geçirecek.

Arife gününden itibaren yoğunluk yaşanan kabristanlar bu sene sessizleşecek.

Nerede o eski bayramlar

Türkiye'de son dönemde herkesin ısrarla sorduğu birçok reklama konu da olan "Nerede o eski bayramlar" sorusu bu bayram daha da anlam kazanacak. Akraba komşu ziyaretleri yerine birer tatil imkanı gözüken bayramlarda ziyaretlerin azalması, bunun yerine telefonla bayram kutlamalarının artması şimdi bu salgın döneminde karşımıza çıkacak.

Sadece yaşlıların değil, orta yaştakilerin de dile getirdiği eski bayramlarda hazırlıklara çok önce başlanırdı. Bayram temizlikleri yapılır, hazır tatlılar yerine baklavalar evlerde açılırdı. Börekler, yaprak sarmaları ve çeşitli ikramlar bayram ziyaretlerinde tüketilmek için yapılırdı.

Geniş aile sofralarının kurulduğu eski bayramlarda el öpenlerin sayısı daha çoktu. Yaşlıların kapıları daha çok çalınır ve sokakta çocukların sesleri daha çok duyulurdu.

Ziyaret edilemeyen yakınların bayramı içindeki birkaç fotoğrafla kartpostallar aracılığıyla kutlanırdı.

Kovid-19 sürecinde tüm bu alışkanlıklardan ayrı geçirilecek olan Ramazan Bayramı ise "Nerede o eski bayramlar" sözü hatırlatacağı benziyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER