Normalleşmeyle Birlikte Otobüslere Artan Yoğun Talep Sosyal Mesafe Engeli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecine yönelik sınırlamaların kademeli olarak kaldırılması ve normalleşme adımlarının hızlandırılmasının ulaşım taleplerini de aynı ölçüde artırdığını belirterek, Önceliğimiz sosyal yaklaşma mesafesi şartının, önlemleri almak koşuluyla otobüslerde uygulanmamasıdır.

Normalleşmeyle Birlikte Otobüslere Artan Yoğun Talep Sosyal Mesafe Engeli

Yıldırım, yaptığı açıklamada, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olarak video konferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplantıda üyelerden gelen taleplerin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulu üyelerinin katıldığı ortak toplantıda dile getirildiğini söyledi.

Kovid-19 salgın sebebiyle seyahatlerin zorunlu hallerde ve izne bağlı yapılması ile 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamalarının, şehirler arası yolculukları durma noktasına getirdiğini söyleyen Yıldırım, Salgın süreciyle alakalı sınırlamaların kademeli olarak kaldırılması, normalleşme adımların hızlandırılması, ulaşım taleplerini de aynı ölçüde artırmaktadır.

Kara yolu yolcu taşımacıları olarak yapılan ortak toplantıda, normalleşme süreciyle alakalı talepleri ve salgın önlemleri konusunda yapılması gerekenleri dile getirdiklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

Kovid-19 sürecinde sektörün en önemli sorunu, sosyal yaklaşma mesafesi uygulaması sebebiyle otobüslerde toplam koltuk kapasitesinin yarısından fazlasını kullanma yasağı oldu. Önceliğimiz sosyal yaklaşma mesafesi şartının, önlemleri almak koşuluyla otobüslerde uygulanmamasıdır.

Otobüslerde temiz hava imkanı var

Yurt dışında ve Türkiye'de, üretici firmalar tarafından klima kanallarındaki virüsleri yok etmek için birçok çözüm üretildiğine işaret eden Yıldırım, Yerli üreticiler tarafından yolcuların temas etmesini önleyecek çalışmalar yapıldı. Otobüslerde yol boyunca, üst kapaklar açık tutularak içerideki havayı sürekli temiz tutma imkanı var.

Sosyal yaklaşma mesafesinin, kapasite kullanımı açısından ülke ekonomisine, pahalı bilet sebebiyle ekonomik sıkıntı içinde olan yolculara ağır mali yükler getirdiğine dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

Sosyal yaklaşma mesafesinin yarattığı bir başka mağduriyet, söz konusu mesafe aynı olmasına rağmen 2+1 koltuk düzenindeki otobüslerde yüzde 50 şartından dolayı her seferde 7-8 yolcu eksik taşınmasıdır. Bu sebeple 2+1 koltuk düzenindeki otobüslerde sağ ve sol cam kenarlarının satışına müsaade edilmelidir.

Aile bireyleri birlikte ve indirimli seyahat edebilmeli

Otobüslerde uygulanan sosyal yaklaşma mesafesinin, aynı evi paylaşan aile bireylerinin bir arada seyahat etmesini engelleyerek yolculuklarda daha çok bilet parası ödemelerine neden olduğunu söyleyen Yıldırım, Aynı evi paylaşan aile bireylerinin sosyal yaklaşma mesafesi kapsamından çıkarılarak, kapasite kullanımı artırılmalı, aile bireyleri birlikte ve indirimli seyahat edebilmelidir.

Sektör olarak turizm ve yurt içi tarifeli taşımacılıkta normalleşme sürecinde alınması gereken önlemlerle ilgili hazırlıklar yapıldığını, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bilim Kurulu ile bunların paylaşıldığını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

Geçtiğimiz 3 ay içinde faaliyetleri tamamen durdurulan sektörümüzün normalleşme süreciyle sınırlı olmak şartıyla hava yollarında olduğu gibi KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmasını istiyoruz.

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri yüzde 50 indirimli olmalı. 3 aydır çalışmayan araçlarımızdan motorlu taşıtlar vergisi alınmamalı. Vergi ve kredi borçlarının düşük ve sabit faizle 2021'e ertelenerek taksitlendirilmesini talep ediyoruz.

Faaliyetlerin başlatılması için düşük faizli kredi imkanların artırılmasını istiyoruz. Servis araçları ve halk otobüsleriyle alakalı destekler talep edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER