O Ülkede Çeyrek Yüzyılın En Büyüğü Jebi Tayfunu Yaşandı

Japonya’yı kuvvetli vuran Jebi Tayfunu’nda 11 kişi yaşamını yitirdi 300'den daha çok kişi ise yaralandı. 

O Ülkede Çeyrek Yüzyılın En Büyüğü Jebi Tayfunu Yaşandı

Kansai Uluslararası Havalimanı'nda 3 bin yolcu da mahsur kaldı. Mahsur kalan yolcuların tahliyesi devam ediyor, havalimanı ne zaman yolcu trafiğine açılacağı bilinmiyor.

Japonya’yı dün kuvvetli vuran jebi tayfunu hayatı felç etti Jebi Tayfunu’nun ülkeyi terk etmesinden sonra, afetin bilançosu netleşmeye başladı. 

Tayfunda 11 kişi yaşamını yitirdi, 300’den daha çok kişi yaralandı.

Havalimanı sular altında kaldı

Ülke ulaşımında ana bağlantı noktalarından biri konumunda bulunan Kansai Havalimanı’nda pistler fırtınanın getirdiği dalgalarla sular altında kaldı, havalimanı dün akşamdan itibaren ulaşıma kapatıldı.

Yakıt tankeri köprüye çarptı

Şiddetli rüzgar sebebiyle kontrolden çıkan bir yakıt tankeri, havalimanını Osaka'daki Izumisano şehrine bağlayan köprüye çarptı. On bir mürettebat bulunan gemide şans eseri yaralanan olmadı.

Binlerce yolcu havalimanında mahsur kaldı

Kaza, havalimanına giden karayolu ve demiryolu bağlantılarını keserken, binlerce yolcu geceyi havalimanında geçirmek zorunda kaldı. 

Bu sabah, tayfunun etkisini azaltmasıyla birlikte tekrardan başlayan kurtarma operasyonlarıyla, geceyi havalimanında geçiren 3 bin yolcu feribotlarla karaya taşınmaya başlandı. 

Çarşamba öğle saatlerinde otobüslerin de havalimanında karaya yolcu taşımaya başladığı açıklandı.

Başbakan Shinzo Abe’nin, hükümet yetkililerine, havalimanında mahsur kalan yolcuları kurtarmak ve havalimanını tekrardan kullanıma açmaya yönelik çabalara destek için ellerinden geleni yapmaları talimatı verdiği bildirildi.

Havalimanı kısmen su altında

Hava trafiğine kapalı olan havalimanında, bazı bölümlerde halen elektrik yok. Su basan tesisler sebebiyle, uçak trafiğine ne zaman tekrardan açılacağı henüz bilinmiyor.

Çeyrek yüz yılda Japonya’yı vuran en şiddetli tayfun olan Jebi Tayfunu sebebiyle büyük maddi hasar da meydana geldi. Birçok araç devrildi, evlerin çatıları uçtu. Jebi ayrıca geniş alanlarda sel felaketleri ile gelgitlere sebep oldu.

100 araç yandı

Ülkenin Hyogo bölgesinde, 100 araba yandı. Deniz suyunun akülerle tepkimeye girdiğine inanan yetkililer, olayla ilgili detaylı soruşturma sürüyor.

Hayat normale dönüyor

Jebi ulaşım bağlantılarına büyük zararlar vermesine rağmen, birçok hızlı tren servisi tekrardan yapılmaya başlandı. Bazı trenlerde gecikmeler yaşanmaya devam ediyor.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER