OHAL ne Zaman Kalkacak? Hükümet OHAL İçin Tarih Verdi mi?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş: Aldığımız izlenim; Sayın Cumhurbaşkanının OHAL'in devam etmesi yönünde bir irade beyanında bulunmayacağını görüyoruz. Bu açından '18 Temmuz gecesi OHAL kalkmış olacak' diye düşünüyoruz.

OHAL ne Zaman Kalkacak? Hükümet OHAL İçin Tarih Verdi mi?

AK Parti Grup Başkanvekili ve yeniden Kayseri milletvekili seçilen Mustafa Elitaş, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

18 TEMMUZ GECESİ OHAL KALKMIŞ OLUR

OHAL'in kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmaları için de görüşlerini açıklayan Elitaş, normal şartlar altında, 18 Temmuz'da, yeni kurulan hükümetin OHAL'in devamı ile ilgili bir tezkere göndermemesi durumunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin OHAL'i uzatma yetkisi olmadığını söyledi. 

Mustafa Elitaş, ''Sayın Cumhurbaşkanı 8 Temmuz'da yemin ettiği takdirde yeni sisteme başlamış oluyoruz.

Eski hükümet bitiyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı eğer böyle bir tezkere gönderirse Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi bunu görüşür, uzatıp uzatmama konusunda kararını beyan eder. 

Aldığımız izlenim; Sayın Cumhurbaşkanının böyle bir irade beyanında bulunmayacağını görüyoruz. Bu açından '18 Temmuz gecesi OHAL kalkmış olacak' diye düşünüyoruz.

Kaynak: Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER