Putin Uyardı: Derhal Adım Atılması Gerekiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet yetkilileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’da son dönemde şeker, ayçiçeği yağı ve sebze gibi temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarını değerlendirdi.

Putin Uyardı: Derhal Adım Atılması Gerekiyor

Rusların harcanabilir reel gelirlerinin yüzde 4,3 düştüğünü söyleyen Vladimir Putin, “Şeker fiyatları ise yüzde 71 arttı. 

İnsanlar temel gıdaya harcayacak paraları olmadığı için kendilerini sınırlandırıyorlar. Yetkililer ne yapıyor? Bu durum bir şaka değil, derhal adım atılması gerekiyor.”

Bana masal anlatıyorsunuz

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov’un “durumu takip ediyoruz” sözlerine de tepki gösteren Putin, “Şeker fiyatları aylardır artıyor, 'takip ediyoruz' diyorsunuz. 

İşsizliğin arttığı, gelirlerin düştüğü koşullarda, temel ürünler pahalı hale geliyor. Siz de bana masal anlatıyorsunuz. Bu konularda yine toplantılar mı yapacaksınız, ne yapacaksınız?”

Vladimir Putin, fiyat artışlarına dair geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, “Sovyetler Birliği’nde her şey vardı, herkese yetecek kadar yoktu. 

Şimdi ise insanların belirli ürünleri piyasada gördüğümüz fiyatlarla satın almak için yeterli parası olmayabilir. Böyle olmamasına dikkat edin.”

Rusya Başsavcılık ofisi, fiyat artışlarına dair yapmış olduğu soruşturmada, şeker fiyatları yüzde 71,5, ayçiçek yağı yüzde 23,8, un fiyatların yüzde 12,9 arttığını açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER