Sağlıkçıya 2,5 Yıl Erken Emeklilik

Resmi gazetede yayımlanan torba yasa ile sağlıkçıların uzun zamandır bekledikleri müjde yürürlüğe girdi. Sağlık çalışanları her sene için 60 gün daha çok çalışmış sayılacak. Sosyal güvenlik mevzuatımızda bazı meslekler için erken emeklilik imkanları bulunmaktadır.

Sağlıkçıya 2,5 Yıl Erken Emeklilik

Mesleğin türüne göre her sene için 60 ya da 90 günlük çalışma süreleri primlere ekleniyor. Başka bir ifadeyle bu çalışanların işe başlangıç tarihleri bu süreler kadar geri çekiliyor. Dolayısıyla da erken emeklilik imkanı sağlanıyor. 

Maden işlerinde çalışanlar, tehlikeli işlerde çalışanlar, gazeteciler gibi meslekler bunlardan bazıları. Son dönemde öğretmenler ve sağlık çalışanların da bu yıpranma hakkından yararlanması tartışılıyordu. 

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan torba yasa ile sağlık çalışanların da yıpranma hakkı verildi. Sağlık çalışanları da erken emeklilik hakkına kavuştu.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Yasada insan sağlığına dair işler başlığı altında doktor, hemşire, sağlık teknisyenleri, eczacılar gibi mesleklerde olanlar her sene için 60 gün 6 sene de 1 sene yıpranma hakkına kavuştu. 

Yasanın verdiği bu hakkın detayları yönetmelikle belirlenecek. Fakat daha evvelki uygulamalara bakıldığında yasanın nasıl işleyeceği de biliniyor. 

3 Ağustos'tan itibaren yapılan tüm çalışmalar yıpranma kapsamına girmiş oldu. Burada akıllara gelen soru, önceki çalışmalar oluyor. Yönetmelikte aksi olur mu bilinmez ama geriye doğru çalışmaları kapsamayacağı görülüyor.

NASIL HESAPLANACAK

Düzenlemeye göre 10 sene boyunca yani 3.600 gün çalışan bir sağlık görevlisi 600 gün yıpranma kazanacak.

10 seneyi doldurmayanlar yıpranmadan yararlanamayacak.

Yıpranma süresi ise 5 seneyle sınırlanıyor. 30 senelik hizmeti olan bir çalışan 5 senelik yıpranma kazanacak.

35 sene çalışmış gibi görünecek.

5 senelik sürenin yarısı da yaş şartından indirilecek.

2.5 sene daha erken emeklilik imkanı gelecek.

KİMLER YARARLANACAK

Resmi gazetede yayımlanan yasaya göre 1219 Sayılı Kanun'a tabi doktorlar, 6283 Sayılı Kanun'a tabi hemşireler, 6179 Sayılı Kanun'a tabi eczacılar ve sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar yıpranma hakkından yararlanacak.

DOKTORLARIN EMEKLİ MAAŞI 2 BİN LİRA ARTACAK

Torba yasada yer alan ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa ilave edilen ek madde ile de doktor ve diş hekimlerinin emeklilik maaşlarına ek ödeme getirildi. 

Emekli maaşı bağlanmış olup aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan tabip ve diş tabiplerinden uzman olanlara (17.000) gösterge rakamının, uzman olmayanlara (13.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılacak. Bu ödemeleri alabilmek için emekli olarak bir yerde çalışmıyor olmak aranacak.

Memur katsayısı ile yapılan çarpma sonucu ek ödeme pratisyen hekim emeklilerinde bin 533 lira, uzman hekim emeklilerinde de 2 bin lira olacak.

Kaynak: Yeniasır

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 6 yıl Önce

YASA GERİYE İŞLEMEYECEKMİŞ.
NEDEN ?
60 YAŞ EMEKLİLİĞİ NEDEN GERİYE İŞLETTİLER ?
BİZ 27 YILLIK ÖĞRETMENİZ NEDEN EMEKLİ OLAMIYORUZ ?
25 YILDA EMEKLİ OLMAMIZ GEREKİRDİ

SIRADAKİ HABER