Salgınla Mücadelede Tetikte Olmaya Devam Etmeliyiz

Almanya Başbakanı Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede dikkatli olmayı sürdürmek gerektiğini söyledi.

Salgınla Mücadelede Tetikte Olmaya Devam Etmeliyiz

Merkel, Başbakanlıkta yapmış olduğu açıklamada, salgınla mücadelede kimsenin kendini tek bir an bile güvende hissetmemesini istedi.

Dikkatli ve tetikte olmaya devam etmeliyiz diyen Merkel, tedbirlerin gevşetilmesine dair tartışmalara da değindi.

Merkel, Şu an içinde bulunduğumuz durum aldatıcı. Bugün mağazaları açmamızın sonucunu 14 gün sonra görebileceğiz. Durumu zorlaştıran da bu.

Vaka sayısında ciddi artış olması durumunda önlemlerin tekrardan artırılması gerekeceği uyarısında bulunan Merkel, başka ülkelerdeki dramatik durumu Almanya'da yaşamak istemediğinin altını çizdi.

Merkel, eyalet başbakanlarına, tedbirleri çok fazla gevşetmemeleri çağrısında bulunarak Çok hızlı ilerlemek hata olabilir. Endişem bu. Dengeli bir şekilde gittiğimiz bu başarılı yolu riske atmamamız lazım.

Sosyal mesafe ve ikiden çok kişinin bir arada bulunmaması uygulamasının hala geçerli olduğunu anımsatan Merkel, bu hususlara devamlı dikkat edilmesini istedi.

Avrupa Birliği içinde salgından çok fazla etkilenen İtalya ve İspanya'ya yardım edip etmeyecekleri sorusuna Merkel, prensip olarak Almanya'nın Birlik içinde dayanışma göstereceği yanıtını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER