Sayıştay raporu: TCDD’deki 7,9 milyon metrekarelik kıyak

Gazeteci İsmail Saymaz, raporda avukatlara ödenen miktara yer verilmediğini belirterek, "Sayıştay, kamunun uğradığı zararı niçin gizliyor? Denetçiler kimden korkuyor?" diye sordu

Sayıştay raporu: TCDD’deki 7,9 milyon metrekarelik kıyak

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Sayıştay’ın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) raporundaki “12 yandaş avukata verilen kamulaştırma ve icra dosyalarını” yazdı.

Sayıştay’ın 2021 TCDD raporunda, kurumun 2021 bütçesinde 298 bin TL ödenek ayrılmasına rağmen 14 Ocak 2021’de 12 serbest avukatla sözleşme imzaladığına dikkat çekildi. Rapora göre, yaklaşık 7,9 milyon metrekarelik alanın kamulaştırma davaları ile 2 bin 300 icra ve diğer dava dosyalarının takip görevi, Mayıs 2021’in sonunda bu avukatlara devredildi. Dört avukat kamulaştırmalara, sekiz avukat da icra ve diğer davalara bakmakla yetkilendirildi.

Saymaz, bu sözleşmelerin mevzuata aykırı olduğu ve ödemeler zarara yol açtığı için 13 Aralık 2021’de feshedildiğini, ancak raporda avukatlara ne kadar ödendiğinin yazmadığını ifade etti. Saymaz, “Yalnızca ‘Muhtelif tutarlarda ödeme yapılmıştır’ deniyor. Oysaki yandaş avukatlara kamulaştırmalarda metrekare başına kıyak çekildiği biliniyor” dedi. Saymaz, “Hangi avukata ne kadar ödendiğini bilmek hakkımız değil mi? Sayıştay, kamunun uğradığı zararı niçin gizliyor? Denetçiler kimden korkuyor” sorularını gündeme getirdi.

T24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER