Seferberlikten kaçış

Putin'in açıklamalarının ardından Rus halkı ülkeyi terk ediyor! Seferberlikten kaçış

Seferberlikten kaçış

Rusya lideri Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesi ile Ruslar diğer ülkelere adeta akın etmeye başladı. Rusların en çok tercih ettiği illerin başında ise Antalya geldi. Hava yolu şirketlerindeki Antalya uçuşlarında yer kalmazken, bilet fiyatları da tek yönlü olarak 70 bin liraya kadar yükseldi. Öte yandan harita üzerinden uçuş bilgilerini görüntülemeye yarayan web sitesi Flightradar24'te kaydedilen bir görüntüde Rusya'dan kalkan çok sayıda uçak olduğu görüldü.

Ukrayna ile devam eden savaş sürecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir'in Putin'in dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılanların en çok tercih ettiği kentlerin başında Antalya geliyor. Türk Hava Yolları'nın Moskova başta olmak üzere bu ülkeye neredeyse tüm seferleri dolarken, diğer hava yolu şirketlerinde de yer kalmadığı belirtiliyor.

YER BULMAK İMKANSIZ

Rusya'dan Antalya'ya turist getiren tur operatörlerinin yetkilileri, 18- 65 yaş arası askere elverişli kapsamdaki erkeklere bazı Rus hava yolu firmalarının bilet satış yasağı getirdiğini kaydetti. Bilet fiyatlarının yoğun talebe bağlı ciddi arttığını aktaran tur operatörü firmaları yetkilileri, Türk Hava Yolları'na ait uçuşlarda Antalya'ya tek gidiş bilet fiyatının 70 bin TL'yi bulduğunu, birçok uçuş firmasında da 40-50 bin TL bandında olduğunu, ancak yer bulmanın neredeyse imkansız olduğunu kaydetti.

Turizm firmaları, 18- 65 yaş arası askerliğe elverişli Ruslardan tur paketi satın almış olanlara maliyetler çıkartıldıktan sonra iade işlemleri yapılacağını açıkladı. 21 Eylül öncesinde, tarifeli uçuş bileti almış olanlara da bilet ücretlerinin tamamen iade edileceği belirtildi.

UÇAKLARDA YER BULAMAYANLAR ARAÇLARIYLA YOLA ÇIKTI

Antalya'da ikamet eden Rus vatandaşları ise yakınları ve tanıdıkları birçok ismin Antalya'ya gelmek için yola çıktığını, en çok talebin Antalya, İstanbul, İzmir illerine olduğunu kaydetti. Rusların Antalya dışında Dubai, Gürcistan gibi başka ülke ve şehirlere de yöneldiği açıklandı. Uçaklarda yer bulamayanların ise kara yoluyla araçlarıyla Antalya'ya gelmek için yola çıktığı belirtildi. Antalya'ya tatile veya iş amaçlı gelen yaklaşık 30 Rus vatandaşının, Antalya Havalimanı'ndan bugünkü uçuşlarını iptal ederek uçağa binmedikleri de kaydedildi.

SEFERBERLİKTEN KAÇIŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Ruslar ülkeyi terk etmeye başladı. Harita üzerinden uçuş bilgilerini görüntülemeye yarayan web sitesi Flightradar24'te kaydedilen bir görüntü bu durumu adeta kanıtlıyor. Haritada Moskova ve St. Petersburg'dan kalkan uçakların sıklığı görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER