Sert Konuştu! Beyaz Saray’ın Komplo Yapmasına İzin Vermeyeceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün İranlı milletvekillerin sorularına yanıt vermek üzere meclise gitti. Ruhani yapmış olduğu açıklamalarda İran'ın sorunları aşacağını belirterek, “ABD’den, diğer problemlerden en ufak bir korkumuz yok.

Sert Konuştu! Beyaz Saray’ın Komplo Yapmasına İzin Vermeyeceğiz

İran Meclisi Ruhani’ye, hükümetin kaçakçılık konusunda başarısız olması, banka yaptırımları, işsizlik, ekonomik depresyon ve döviz kurlarının artması konularında sorular yöneltti.

Ruhani sorular karşısında cevap vermenin zaaf olmadığı ve cesaret istediğinin altını çizdi. Ruhani tüm hükümet yetkililerinin sorular karşısında cevap vermesi gerektiğini söylerken, hükümet ve meclis arasında bir ayrımın oluşmadığını açıkladı.

SORUNLARIN KAYNAĞI BİZİM ALGIMIZ

İran’da koşulların 2018 senesinde birden değişmesinin, döviz, işsizlik, banka sistemi veya kaçakçılıktan kaynaklanmadığını düşündüğünü söyleyen Ruhani, “Bana göre, sorun İran milletinin geleceğe yönelik algılarından kaynaklanıyor. 

Birden İran halkının geleceğe yönelik algıları değişti ve bu büyük bir dert. İşsizlik meselesi büyük bir sorun, banka sistemlerindeki problemler, ekonomik kalkınma ve döviz konuları önemli bunlar halkın ümit ve güveni karşısında hiçbir şey değil.

BEYAZ SARAY’IN KOMPLO YAPMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Ruhani İran’ın tüm sorunların üstesinden geleceğinin altını çizerek, “Halkımıza ABD’nin komploları sayesinde zafer elde etmesine izin vermeyeceğimizi anlatmamız gerekiyor. 

Beyaz Saray’da bir araya gelen bir avuç İran karşıtının bize karşı komplo yapmasına izin vermeyeceğiz. Beyaz Saray, bugün mecliste yapılan toplantı sonunda sevineceğini sanmasın” Ruhani, “Beyaz Saray toplantı sonunda son derece üzgün olacaktır zira bu toplantının sonu, hükümet, meclis, yargı ve silahlı güçlerin birliği anlamına geliyor.

Ruhani, açıklamalardan sonra İranlı milletvekillerin sorularını yanıtladı. Ruhani’nin konuşmasını oylayarak değerlendiren milletvekilleri, banka yaptırımların devam etmesi sorusu dışında hiçbir cevabı yeterli bulmadıklarını belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER