Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun yargılandığı davada ödül gibi ceza!

Motokurye Yunus Emre Göçer'in ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında, "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Hapis cezası adli para cezasına çevrilen Mahmud, 27 bin 300 lira para cezası ödeyecek.

Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun yargılandığı davada ödül gibi ceza!

İstanbul'un Fatih ilçesinde motokurye Yunus Emre Göçer'in ölümüne sebep olan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında karar çıktı.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Muhammed Hasan Şeyh Mahmud gelmezken avukatları katıldı. Soruşturma aşamasında şikayetini geri alan Yunus Emre Göçer'in eşi Öznur Göçer ve avukatı Iyaz Çimen de duruşmaya katılmadı. 

Ölen Yunus Emre Göçer'in babası Metin Göçer'in avukatı ise duruşmaya "şikayetçi" sıfatıyla katıldı. Duruşmayı, Göçer'in motokurye arkadaşları da takip etti.

Maktulün babası Metin Göçer’in avukatı Tuğba Aydın, sanığın cezalandırılmasını isteyerek, davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme, talebin kabulüne karar verdi.

6 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporlarına göre sanığın asli kusurlu olduğu, ölen Yunus Emre Göçer'in ise tali kusurlu olduğunu belirterek sanığın "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un "taksirle ölüme neden olma" suçundan önce 3 yıl hapse çarptırılmasına hükmetti.

'Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sonrasındaki davranışları ve cezanın fail üzerindeki olası etkisini dikkate alan' mahkeme, indirim uygulayarak verilen cezayı 2 yıl 6 aya düşürdü.

Mahkeme daha sonra sanığa verilen hapis cezasının 27 bin 300 lira adli para cezasına çevrilmesine hükmetti. Bu paranın 10 eşit taksitte ödenmesine karar veren mahkeme, Ankara Emniyet Müdürlüğünce verilen sürücü belgesinin 6 ay süreyle geri alınmasına karar verdi. Karara istinaf yolunun açık olduğu da belirtildi. 

Yunus Emre Göçer'in babası Metin Göçer'in avukatı Tuğba Aydın karara itiraz edecekleri söyledi. 

NE OLMUŞTU?

30 Kasım Perşembe günü öğle saatlerinde, Avrasya Tüneli çıkışı Zeytinburnu istikametinde meydana gelen kazada, 38 yaşındaki Yunus Emre Göçer'in kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un kullandığı 06 CD 4581 plakalı otomobil çarptı.

Çarpmanın etkisi ile yola savrulan Göçer ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede 6 gün sonra hayatını kaybetti. Kaza sonrası ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Muhammed Hasan Şeyh Mahmud ise yurt dışına kaçtı.

Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında Göçer'e çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı ve 6 yıla kadar hapsi istendi.

Mahmud 4 gün önce 12 Ocak'ta Türkiye'ye gelmesi üzerine mevcutlu olarak mahkemeye getirilmişti. İfadesinin ardından sanık hakkındaki yakalama kararı geri alındı, yurt dışı yasağı kaldırıldı ve duruşmalardan vareste tutulmasına karar verildi. 

Bir Gün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER