Tatile Çıkacaklar Dikkat: Bunu Sakın Yapmayın

Güvenlik Uzmanı Demir Bilgütay, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi uzun zaman tatillerde hırsızlık olayların çoğaldığını söyleyerek tatile çıkan kişilerin sosyal medyadan 'yer bildirimi' yapmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Tatile Çıkacaklar Dikkat: Bunu Sakın Yapmayın

Daire kapısının önüne bırakılacak bir iki çift ayakkabının hırsızı caydıracağına dikkat çeken Demir Bilgütay, "Gün içinde sönüp akşam yanacak zaman ayarlı bir lamba ve düzenli olarak temizlenen posta kutusu hırsızlık olaylarına karşı etkili bir önlem olacaktır.

Uzun tatillerde hırsızlık olaylarında artış yaşanıyor. Geride bıraktığımız Ramazan Bayramın ardından salı günü başlayacak olan Kurban Bayramı hafta sonuyla birleşince 9 güne çıktı. Tatil süresinin uzaması ve mevsimin yaz olması sebebiyle bu süreyi şehir dışında değerlendirmek isteyenler yavaş yavaş evlerini terk etmeye başladı.

Bu tür tatillerde hırsızlık olaylarında artış yaşandığını söyleyen Güvenlik Uzmanı Demir Bilgütay, bu tür olaylara karşı alınacak tedbirler hakkında önemli bilgiler verdi. 

Vatandaşların en dikkat etmesi gereken konunun sosyal medya paylaşımları olduğunun altını çizen Demir Bilgütay, "İnsanlar tatile çıkarken sosyal medyadan paylaşım yaparak nerede olduklarını bildiriyorlar. 

Bu yer bildirimleri kişinin evde olmadığını kanıtlayarak hırsızlık olaylarını daha çok artırıyor. Bu dönemde sosyal medyada yer bildirimi yapmaktan uzaklaşmanız gerekiyor.

KAPINIZIN ÖNÜNE AYAKKABILARINIZI BIRAKIN

Hırsızlık sizin tatil yapmanızı bekliyor' diyen Demir Bilgütay, evde alınacak birkaç küçük önleme dikkat çekti. Demir Bilgütay, "Apartmanlarda ana giriş kapısının kapalı tutulması önemli. 

Böylelikle seyyar satıcıların girmesini engelleyebilirsiniz. İkinci önemli husus ise kişinin kendi daire kapısı. Bu kapının da en az iki kere kilitlemesi ve alt-üst çift kilit kullanılması gerekir. 

Ayrıca kapının önüne bırakılacak bir iki çift ayakkabı da birçok hırsızlık olayını önleyecektir. Bu önlem 'Evde biri var' hissini uyandıracağından caydırıcı olacaktır. Eğer imkanınız varsa dairede gün içinde kapanıp akşam yanacak zaman ayarlı bir lambanın olması faydalı olacaktır.

DEĞERLİ EŞYALARINIZI BANKAYA EMANET EDİN

Hırsızların evlerin elektrik sayaçlarını dahi kontrol ettiklerinin altını çizen Demir Bilgütay, evde alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

Hırsızlar, elektrik sayacının dönme hızına göre evde birinin olup olmadığına karar veriyorlar. Dışarıdan gözlemlendiğinde de ışık yanıp sönüyorsa bu caydırıcılık sağlıyor. 

O sebeple evde bir lambanın açık bırakılmasında fayda var. Diğer önemli bir tedbir ise posta kutularında herhangi bir şey bırakılmaması yönünde. Güvendiğimiz bir komşumuzdan posta kutusunu temizlemesini isteyebilirsiniz. 

Evimizi alarm sistemleriyle destekleyebiliyorsak kesinlikle camlarınızı kapalı tutun. Ulaşılmayacak bölgelerde olan perdelerin bir tanesinin mümkünse yarım açık ya da açık olmasını sağlayın. 

Bu evde birilerinin yaşadığı hissini verecektir. Para mücevher ve ziynet eşyaların bayram öncesi bir bankaya yatırılması veya çelik kasada muhafaza altına alınması yararlı olacaktır.

HIRSIZLAR GİRİŞİ DEĞİL ÇATI KATLARI TERCİH EDİYOR

Hırsızların genellikle giriş katları tercih ettiği yönündeki kanının yanlış olduğunu söyleyen Demir Bilgütay, çatı katının tenha olması sebebiyle daha tehlikede olduğunu ve. Üst katlarda demir pencere koruması olması gerektiğini söyleyen Demir Bilgütay, "Daha çok giriş çıkış olduğu için alt katlar güvenli üst katlar ise daha tehlikelidir. 

Hırsızlar, daha çok dikkat çekmeden görünmeden bu işleri yapabilecekleri yerleri tercih ediyorlar. Tenha bölgelerde oturanların kesinlikle pencerelerine korkuluk yaptırmaları yararlı olacaktır. En üst katta oturanlara bile korkuluk öneriyorum. En alt ve en üstte oturanların kesinlikle korkuluk yaptırması şart.

ARAÇ RUHSATINIZI YANINIZDAN AYIRMAYIN

Otomobillerin mümkün olduğunca mahalle aralarına ve bina önlerine bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Demir Bilgütay, "Evler kadar arabalarınız da hırsızlık olaylarına karşı tehlike altında. 

Bu sebeple kendi garajınız veya sitenizin otoparkı varsa burayı tercih edin. Büyük hatalardan biri de ruhsatı arabada bırakmak. Bu hırsızların işini iki kat kolaylaştırıyor. 

Ruhsatımızı mümkün olduğunca yanınızda taşıyın, araç içerisinde bırakmayın. Bir direksiyon kilidi temin edin. Kırılmaz cam kullanmanız da hırsızlığı engellemede büyük yarar sağlayacaktır. Bu önlemlerden sonra rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

HIRSIZLIĞA ÖZENDİRİCİ VİDEOLARA DİKKAT

Bazı sosyal paylaşım sitelerinde araba ve ev kapısı açmaya yönelik bilgilendirici videoların yer aldığını hatırlatan Demir Bilgütay vatandaşları, "Bu tür videoları mümkünse şikayet edelim. 

Belli bir şikayet sayısına ulaştığında bunları kaldırmak durumunda kalırlar. Devletimiz de burada destek çıkarsa bunların kaldırılması bizim yararımıza olacaktır. 

İnsanlar kapıda kaldıklarında bir çilingir çağırıp kapılarını açtırabilirler. Bu videolar hırsızlık eğiliminde olan kişileri de özendirici nitelik taşımaktadır" sözleriyle uyardı.

Kaynak : Posta

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER