Temmuz Zammı Yaşlılık Aylığına da Yansıyor! İşte Yeni Rakamlar

65 yaş aylığı alan 581 bin kişi, torba yasa ile ekstra zam elde etti. Aylığın tutarı Haziran'da 265,79 liradan 500 liraya çıktı. 3'er aylık dönemler halinde yaşlılara ödenecek tutar ise 797,28 liradan bin 500 liraya ulaştı.

Temmuz Zammı Yaşlılık Aylığına da Yansıyor! İşte Yeni Rakamlar

BU AY DA ZAMLANACAK

65 yaş aylığına bir zam da bu ay olacak. Memur maaşlarında yükselişle, 65 yaş aylığı yine artacak. İlk 6 aylık enflasyona göre memur zammı yüzde 8.67 olarak açıklandı. Buna göre yaşlılık aylığı 543 lira 35 kuruşa yükselecek.

EYLÜL'DE ZAMLI ALACAKLAR

3 ayda bir verilen yaşlılık aylığında Eylül ayı itibariyle ödeme sistemi de değişiyor. Bu maaş normalde 3'er aylık dönemler halinde, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık'ta ödeniyor. Eylül itibariyle bu maaş aylık olarak ödenecek. Yani muhtaç yaşlılar her ay 543 lira 35 kuruş alacak, maaş için artık 3 ay beklemeyecek.

65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve gelir şartına uyan kişiler, bu aylıktan yararlanabiliyor. Gelir şartında kişinin kendisi ile eşine bakılıyor. 

Bu yıl itibariyle kişi başına düşen aylık gelir 483,63 liranın altındaysa aylık bağlanıyor. Aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık da ücretsiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmaları gerekiyor.

Kaynak : Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER