Trump'tan Irak'a Yaptırım Tehdidi

ABD Başkanı Trump, Irak Parlamentosu'nun ABD askerlerin ülkeden çıkmasını talep eden kararına sert tepki göstererek, (Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır.

Trump'tan Irak'a Yaptırım Tehdidi

Trump, Florida'dan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı

ABD'nin en başta Irak'a girmesine karşı çıktığını belirten Trump, Irak'a girmenin büyük hata olduğunu ve Irak'ın 11 Eylül saldırılarıyla ilişkili olmadığının ispat edildiğini söyledi.

Irak'ın yanı sıra birçok bölgeden çekilmeye çalıştıklarını anlatan Trump, Suriye'den çekildim çünkü o sınırı (Türkiye-Suriye) korumayacağım. Neden o sınırı ben koruyayım? Askerleri var korusunlar.

O sınır zaten kuşatma altında, o sınırdaki çatışma bin senedir devam ediyor. Oraya şimdi güvenli bölge diyoruz ama aslında güvenli bölgenin aksi var orada. Orada çok insan öldü. Türkiye'den çok insan öldü, belki iki katı.

ABD'nin Irak'tan çekilmesine dair soruları cevaplayan Trump, Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız.

Dün İran'a ait bazı kültür yapıların da olduğu 52 hedef seçtiklerine dair paylaşımının sorulması üzerine Trump, Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamaların izin var, yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel sahalarına dokunmamıza mı izin yok. Bu böyle olmaz yanıtını verdi.

Trump, İran'ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesine karşılık vermesi durumunda ABD'nin buna cevabı çok büyük olacağını açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Süleymani hakkında Özellikle de son 18 ayda ülkesini çok tehlikeli bir yola sürüklemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER