Türkiye’ye Yönelik Uyumlu Bir Stratejiye İhtiyaç Var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te bir oturum sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’ye Yönelik Uyumlu Bir Stratejiye İhtiyaç Var

Türkiye ile NATO’dan dolayı stratejik bir bağ bulunduğunu söyleyen Merkel, AB ile Türkiye arasında sığınmacı anlaşması yapıldığını, sığınmacı sorununun üstesinden sadece karşılıklı anlaşarak gelinebileceğini dile getirdi.

Bunun dışında Suriye ve Libya gibi çok yönlü konuların da bulunduğunu aktaran Merkel, diğer taraftan Türkiye’yi bazı konularda eleştirdiklerini belirtti.

Türkiye’ye yönelik uyumlu bir stratejiye ihtiyacımız var diyen Merkel, bu strateji kapsamında çeşitli unsurları bir araya getirmenin önemli olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı, Akdeniz’deki sığınmacı sorununa dair bir soruya ya karşılık da Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde ve İtalya ile Libya arasında Akdeniz’de yaşananlardan herkesin endişe duyduğunu söyledi.

Ülkesinin bugün üstlendiği AB Konseyi Dönem Başkanlığında Almanya İçişleri Bakanlığının AB’nin iltica politikasını en önemli konu olarak belirlediğini söyleyen Merek, Biz bunu hızlı bir şekilde çözmemiz gerektiğini biliyoruz.

Merkel, sığınmacılara dair insani bir yaklaşım sergilemek ve insanların kendilerini tehlikeli duruma düşürmesini engellemek gerektiğini söyleyerek, bu konuda komşu ülkelerle anlaşmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Almanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığında İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) dair müzakerelere de yoğunlaşılacağını söyleyen Merkel, iyi bir anlaşma yapmak için çalışacağını dile getirdi.

Merkel, AB’nin İngiltere ile bir anlaşma olmayacağı ihtimaline de hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER