Ülkedeki Kovid-19 Vakalarını Değerlendirdi Rusya'nın Bazı Bölgelerinde Durum Zor

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkenin bazı bölgelerinde Kovid-19 durumun zor olduğunu belirterek, "Ülkedeki vakalar giderek artıyor. Ölüm oranı artması çok endişelendiriyor."

Ülkedeki Kovid-19 Vakalarını Değerlendirdi Rusya'nın Bazı Bölgelerinde Durum Zor

Rusya Devlet Başkanı Putin, hükümet üyeleriyle yapmış olduğu toplantıda, ülkedeki Kovid-19 vakalarını değerlendirdi.

Ülkedeki salgın durumunun "basit olmadığını" belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, "Rusya'nın bazı bölgelerinde durum zor. Vakalar artıyor. Bunu rakamlardan görüyoruz. Maalesef, durumu ağır olan hasta sayısı da artıyor. Ölüm oranı artması çok endişelendiriyor."

Rusya Devlet Başkanı Putin, durumun olduğundan farklı gösterilmemesi gerektiğini söyleyip, "Her şey yolundaymış gibi davranmak kesinlikle kabul edilemez. Ne burada, ne merkezde ne de bölgelerde durumu güzelmiş gibi gösteren raporlara ihtiyacımız yok."

Eczanelerde ilaç eksikliği, doktorların Kovid-19 hastalarına geç ulaşması, durumu ağır olan hastaların hastaneye kaldırılmaması gibi sorunların olduğuna dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı Putin, bu sorunların "derhal" çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kovid-19 test sonuçları 48 saat içinde çıktığını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, bu sürenin kısaltılmasının önemine dikkat çekti.

Vektör aşısının üçüncü faz klinik deneyleri başladı

Rusya Sağlık Bakanı Muraşko da 221 bin Kovid-19 hastasının ülkedeki hastanelerde tedavi gördüğünü belirterek, "Bunların yüzde 10'unun durumu ağır. 5 bin Kovid-19 hastası da solunum cihazına bağlı."

Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova ülkede Kovid-19 hastaları için ayrılan yatakların yüzde 81'inin dolu olduğunu söyledi.

Vektör Araştırma Merkezince geliştirilen "EpiVakKorona" aday aşısının daha önce tescillendiğini hatırlatan Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, "Bugün, Vektör aşısının tescil sonrası üçüncü faz klinik deneyleri başladı."

Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, bu aşının 3. faz klinik deneylerine 3 bin kişinin katılacağını söyledi.

Rusya'da 16 milyon 800 bin öğrencinin olduğunu söyleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, ülkenin 42 bölgesindeki okulların salgın sebebiyle kapatıldığını söyledi.

Kovid-19 günlük ölü sayısı 456 ile en yüksek seviyeye ulaştı

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 20 bin 985 artarak 1 milyon 991 bin 998'e, iyileşen sayısı ise 25 bin 179 artışla 1 milyon 501 bin 83'e ulaştı.

Ülkede salgın sebebiyle 456 kişinin yaşamını yitirmesiyle birlikte en yüksek günlük ölü sayısı kayıtlara geçerken, toplam ölü sayısı 34 bin 387'ye yükseldi.

Başkent Moskova'da son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 4 bin 174 artarak 526 bin 630' yaşamını yitiren sayısı 76 artışla 8 bin 9'a yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER