Venezuela Karşıtı Lima Grubu'na Bolivya da Katıldı

Bolivya' geçici hükümet, Venezuela'da yönetimi değiştirmeyi amaçlayan Lima Grubu'na katıldı.

Venezuela Karşıtı Lima Grubu'na Bolivya da Katıldı

Muhalifler, 20 Ekim'de tartışmalı seçimlerden sonra başlatmış olduğu sokak olayları ve ardından ordunun istifa çağrısı ile Devlet Başkanı Evo Morales'in görevi bıraktığı Bolivya'da Jeanine Anez liderliğinde geçici hükümet, ülkenin uzun zamandır izlediği dış politikada önemli değişiklikler yapmayı devam ettiriyor.

Geçici yönetimin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son kararlarda imzası bulunmayan Meksika ile Arjantin, Brezilya, Guatemala, Guayana, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Honduras, Panama, Paraguay, Santa Lucia, Şili ve Peru'nun oluşturduğu Lima Grubu'na katıldı.

Bolivya, Venezuela'daki krizin barışçıl bir çözüme ulaştırılmasına çalışacaktır

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmeyi amaçlayan ve ülkede muhaliflere büyük destek veren Lima Grubu'na katılımın duyurulduğu yazılı açıklamada, "Bolivya, Venezuela'da krizin, Venezuelalılarca anayasal, demokratik ve barışçıl bir çözüme ulaştırılmasına çalışacaktır.

Bolivya'da Jeanine Anez'in yönettiği ve Morales döneminin politikalarında önemli değişikliklere giden geçici hükümet iki hafta önce de ülkenin, ABD ve İsrail vatandaşlarına uyguladığı vizeleri kaldırmıştı.

Morales, İsrail'in 2009 yılında Gazze'ye yönelik saldırılarından ötürü bu ülke ile diplomatik ilişkileri koparmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER