Wi-Fi'ye Bağlanırken Dikkat- 2 Yıl Hapis Yatmayın

Başkasına ait wi-fi ağından izinsiz olarak şifreli veya şifresiz İnternet kullanım olduğu zaman 2 yıla kadar ceza alınabileceğini söyleyen Avukat Çiler Nazife Koşar, vatandaşları bilinmeyen bu tür wi-fi kullanım konusunda uyardı. 

Wi-Fi'ye Bağlanırken Dikkat- 2 Yıl Hapis Yatmayın

Günlük hayatımızda internet kullanımı git giderek çoğaldı ve evde, okulda, işte, tatilde kısacası her yerde cep telefonundan ya da bilgisayardan interneti kullanıyoruz. 

Artık teknoloji bağımlısı olarak hayatımızın her anında kullandığımız wi-fi ağında bilinmeyenler, internet kullanıcısını ise demir parmakların arkasına kadar götürebiliyor. 

Evlerden iş yerlerine, kafelerden cep telefonu wi-fi ağının izinsiz kullanılması durumunda 6 aydan başlayıp 2 yıla kadar hapis cezasına kadar götüren bir suç. 

İzmir Barosu avukatlarından Çiler Nazife Koşar, buradaki suçun TCK madde 163/2'de, başkasının ağından, şifreli olsun ya da olmasın, rızası hilafında yararlanmayla birlikte doğduğunu söyledi.

Deneyimli ceza avukatı Çiler Nazife Koşar, bir başkasının ağına, rızası dışında herhangi bir şekilde bağlanılması durumunda ve kanunun deyimiyle karşılıksız yararlanıldığı zaman suç işlendiğini belirterek, "Başkasının internet ağına bağlanıp

illegal işler yapılması ayrı ve farklı suçların doğmasına sebep olur.  Fakat başkasının ağından rızası dışında faydalanmak, başlı başına bir suçtur ve suçun ortaya çıkması başkasının ağına rızası dışında bağlanmak ve yararlanmakla başlar. 

Bu konuda vatandaşlarımızın bilinçli olması gerekir. Eğer izinsiz bir wi-fi ağı bağlantı sonrası tespit edilir ve dava açılırsa 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezası yatabilir. 

Hırsızlığa girmiyor, suç tipleri benziyor

Avukat Çiler Nazife Koşar, "Kamu veya özel kuruluşlarca kurulmuş bulunan telli ve telsiz telefon hatları ile sistemlerinden veya elektromanyetik dalgalar yolu ile şifreli veya şifresiz yayın yapan televizyon yayınlarından sahiplerinin veya zilyetlerinin rızası olmadan yararlanılması durumunda da bu suç oluşur.

Bu durumlarda bir mal söz konusu olmadığı için hırsızlık suçunun oluştuğundan söz edilemez. Çünkü hırsızlık, TCK’nın 141. maddesinde düzenlenen ve konusunu taşınır malların oluşturduğu bir suç tipidir. 

Mal varlığına karşı işlenen suçlar arasında olmaları ve failin, mağdurun rızası dışında ve onun zararına olarak kendisine menfaat sağlaması bakımından suç tipleri birbirine benzemektedir" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER