Bakan Işıkhan memur ve memur emeklileri için tarih verdi: Yapılacak zam yüzde 50'ye yaklaşacak

Bakan Işıkhan, memur ve memur emeklileri için tarih ve oran vererek açıklamalarda bulundu. Işıkhan, gerçekleşecek zammın 2024 yılında yüzde 50'ye yaklaşacağını söyleyerek, "Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır" dedi.

Bakan Işıkhan memur ve memur emeklileri için tarih verdi: Yapılacak zam yüzde 50'ye yaklaşacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Milyonlarca memuru ilgilendiren maaşları ile ilgili konuşan Işıkhan, emekli maaşlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini de dile getirdi.

Yapılacak zammın yüzde 50'ye yaklaşacağını söyleyen Işıkhan, "Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır" dedi.

Emekli maaşıyla ilgili de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü kaydeden Işıkhan, "Çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. İktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz." diye konuştu.

'1 MİLYON 899 BİN KİŞİ İÇİN İŞLEM YAPILDI'

TRT Haber'in haberine göre; EYT bütününde 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin yapıldığını söyleyen Işıkhan, maaşı henüz bağlanmayan EYT'lilerin yıl sonuna kalmadan haklarına kavuşacağını belirtti.

Seçim vaatleri kapsamında da pek çok düzenlemenin peyderpey hayata geçeceğini belirten Işıkhan, şöyle devam etti:

"BAĞ-KUR prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200'e düşürülerek SSK'lılarla eşitlenecek. 1 milyon BAĞ-KUR'lumuzu kapsayacak. Aile Koruma Kalkanı kapsamında her ailede en az bir kişinin, gençler öncelikli olmak üzere çalışması, belirli süreyle sigorta primlerinin tamamının karşılanması sağlanacak. Ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteği verilecek."

Bakan Işıkhan, birinci dereceye ulaşmış tüm devlet memurlarına 3600 ek gösterge verileceğini de hatırlattı. Yaşlı bakım sigortasının da hayata geçirilecek düzenlemelerden olduğunu belirtti.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER