Devlet, Annelere 5 Bin 50 TL Yardım Yapıyor Başvuru Şartları Neler?

Devletten annelere 5 bin 50 TL yardım paketi devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım, yeni doğum yapan annelere çocuk parası ve süt parası olarak veriliyor.

Devlet, Annelere 5 Bin 50 TL Yardım Yapıyor Başvuru Şartları Neler?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2017 yılı sonuna kadar dünyaya gelen toplamda 3 milyon 77 bin 206 çocuk için doğum yardımı sağladı. 

2018 yılında ise 500 binden çok yeni doğan bebeğe Devlet Desteğinde bulunuldu. Bu kapsamda 3 milyon anneye 1 milyar liradan daha çok yardım yapıldı. 

Yeni doğan bebeklerin ilk altını devletten" sloganıyla hayata geçirilen uygulamada, bakanlık yurtiçi ve yurtdışında dünyaya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi bebekler için bu destek ödemelerini yapıyor.

5 BİN 50 TL DEVLET YARDIMI YAPILIYOR

Yeni doğum yapan annelerin bu yardımdan faydalanabilmeleri için annede aranan tek şart ise çalışıyor olması.

Anneler ilk bebekte 300, ikinci bebekte 400, üç ve daha çok olan bebekler için 600 TL ödeme alabiliyor.

Bunun yanı sıra ikinci ödeme ise doğum yapan kadına süt ve emzirme parası olarak ödeniyor. Bu yıl süt parasının tutarı 133 lira seviyesinden 149 liraya kadar çıktı.

ÜCRETİ ALMAK İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Bu ücreti alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapılması gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra izne ayrılan anneler çalışamadıkları zamanın ücretini iş göremezlik adı altında alıyor. Bu ödemenin miktarı ise bu yıl en az 5 bin 50 tl olarak belirlendi.

Kaynak:haber7

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 20:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER