Kılıçdaroğlu, ‘saray memurları’ deyip görevden alınacakları saydı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde ‘sarayın memuru’ olanların görevden alınacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, Egemen Bağış ve Metin Feyzioğlu’yla gibi isimlerle çalışmayacaklarını belirtti. 14 Mayıs seçimlerine yönelik de konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi ilk turda yüzde 60 oy alarak kazanacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ‘saray memurları’ deyip görevden alınacakları saydı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs'ta düzenlenecek seçimlerin ikinci tura kalmayacağını belirtti. İlk turda yüzde 60 ile seçileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Meclis'te de çoğunluğu alacaklarını ifade etti.

"15 Mayıs sabahı nasıl bir yük alacağımızın farkındayız" diyen Kılıçdaroğlu, Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile çalışmayacaklarını söyledi. 

Sözcü'ye konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının bir bölümü şöyle:

"14 Mayıs seçimi ikinci tura kalmaz, ilk turda biter. İlk turda yüzde 60 oyla Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı seçileceğim. Gençlere güveniyorum. Seçimin kaderini onlar belirleyecek. 5 milyon 300 bini aşkın genç ilk kez sandığa gidip oy kullanacak. Bu gençler mevcut düzenden memnun değil. Parlamentoda çoğunluğu alacağız ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi de getireceğiz. Bugünkü ucube sistem ile TBMM'nin işlevi yok edildi, milletvekilleri siyaset bile yapamıyor, halkın taleplerini gündeme getiremiyor, atanmış bakanlar telefonlarına çıkmıyor.

'BAĞIŞ VE FEYZİOĞLU İLE ÇALIŞMAM'

Bugün devlet kadrolarında partili bürokratlar var. Her alana siyaseti bulaştırdılar. Biz göreve geldikten sonra öncelikle rüşvetçiler, kirli işlere aracılık edenler, devletin değil de sarayın memuru olanlar görevden alınacak. Özel bir liste hazırlamadık ama rüşvetçiden büyükelçi olur mu? Devleti temsil etmesi gereken büyükelçi, iktidar propagandası yapar mı? Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile çalışmayız. Devleti için çalışan namuslu bürokratlar ise başımızın tacıdır. Öyle bürokratlar var ki bu iktidarın verdiği kanunsuz emirleri yapmadılar ve görevden alındılar, onları değerlendireceğiz.

'DÜZLÜĞE ÇIKMAK İÇİN 1 YILA İHTİYACIMIZ VAR'

15 Mayıs sabahı nasıl bir yük alacağımızın farkındayız… Ekonominin de çıkmaz içinde olduğunu biliyoruz. İktidarda kalmak için Türkiye'yi, insanımızı, geleceğimizi feda ediyorlar. Merkez Bankası Saray'ın kasası oldu. Düzlüğe çıkmak için bizim bir yıla ihtiyacımız var. Demokratik yollarla bunları gönderip, her kuruşun hesabını topluma veren anlayışı egemen kılacağız. Bu seçimde demokrasi oylanacak: Bu ülkede demokrasi olsun mu olmasın mı? Mutlaka sandığa gidin, oy kullanın. Vicdanının sesini dinleyerek oy kullanın."

Bir Gün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER