Memur ve memur emeklisinin gözü 15 Ocak'ta: Hazine'de maaş mesaisi

Dün Meclis'e giren memur ve memur emeklilerine yapılan yüzde 30'luk zam kabul edilmişti. Bu kararın ardından ise zamlı maaşların 15 Ocak'a yetişmeyeceği iddia edildi. İddiaların üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı, memur maaşlarına yansıtılacak zam ve 14 günlük farkın ödenebilmesi amacıyla Bakanlık sistemlerinin kamu kurumlarının kullanımına açılacağını duyurdu.

Memur ve memur emeklisinin gözü 15 Ocak'ta: Hazine'de maaş mesaisi

Memur ve tüm emeklilerin maaşlarında yüzde 30 artış getiren, işverene de 400 TL asgari ücret desteği sağlanmasını öngören kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. Kabul edilen kanun ile en düşük emekli maaşı da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkmış oldu.

Bugün bazı medya organlarında yer alan habere göre; memur ve memur emeklilerine verilecek zamlı maaşın 15 Ocak'a yetiştirilemeyeceği iddia edildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Meclis'yte kabul edilen memur ve memur emeklisi zamlarının 15 Ocak'a yetişip yetişmeyeceği tartışma konusuyken Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, ''Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yüzde 30 zam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler. Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte, yüzde 13.52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız'' denildi.

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER