Memurların zam oranı belli oldu! Heyet hükümetin teklifini değiştirmedi

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği maaş zammıyla ilgili nihai kararını verdi. Hakem heyeti hükümetin 15+10 zam oranı teklifini değiştirmedi.

Memurların zam oranı belli oldu! Heyet hükümetin teklifini değiştirmedi

1 Ağustos’ta başlayıp 22 Ağustos’ta sona eren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti’nin 2024 ve 2025’teki zam oranında uzlaşamamasının ardından başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürecinin son toplantısı sona erdi. Hakem heyeti hükümetin teklifini kabul etti. Buna göre 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Karar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda yer alan 11 üyeden 6’sının onayıyla kabul edildi.

HÜKÜMET NE TEKLİF ETMİŞ, SENDİKA NE İSTEMİŞTİ?

Kamu İşveren Heyeti, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmişti. Memur-Sen ise 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

IŞIKHAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Işıkhan, “Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yılları kapsamındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 7’nci Dönem Toplu Sözleşmemiz kapsamında Hakem Heyeti; 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için yüzde 6+5 zam oranı üzerinde karar kılmıştır. Özellikle kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attığımız Toplu Sözleşmemizin, başta kamu çalışanlarımız, kamu emeklilerimiz ve aileleri olmak üzere çalışma hayatımızın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum. Süreci karşılıklı anlayış, istişare ve nezaket ilkelerimiz çerçevesinde yürüten Konfederasyonlarımız ve genel yetkili sendikalarımıza, emek veren tüm komisyonlara ve müzakere heyetlerine teşekkür ediyorum. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

tele1.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER