Milyonlar ara zam beklerken memur ve emeklinin 2024 yılı için alacağı en düşük maaş ortaya çıktı

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği hesaplama ortya çıktı. 2024 yılında en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı belli oldu.

Milyonlar ara zam beklerken memur ve emeklinin 2024 yılı için alacağı en düşük maaş ortaya çıktı

Merkez Bankası’nın 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak açıklamasını gündemine taşıyan Hürriyet yazarı Noyan Doğan, memur ve emeklilerin yeni yılda alacağı zam oranlarını açıkladı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

Noyan Doğan, yazısında, "Memur ve emeklileri için oluşabilecek enflasyon farkı yaklaşık yüzde 25 olacaktır. Yüzde 25 enflasyon farkının üzerine yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı eklendiğinde görevdeki memurlar ve emeklileri 2024’ü Ocak ayında yine yaklaşık yüzde 40 maaş zammı alacaklardır. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında ocak ayında yüzde 40-45 arası zam artışı olacağına değinmişti. Bu çerçevede bugün 9 bin 489 lira olan en düşük memur emeklisinin maaşı, 2024’ün Ocak ayında yüzde 40 zamla 13 bin 284 liraya çıkacak ve ek ödeme ile yeni senenin başında en düşük emekli aylığı 13 bin 815 lira olacak" dedi.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

SGK kapsamında 3 adet sigorta sistemi bulunur. Bunlar 4A, 4B ve 4C şeklindedir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılan primlerin hesaplaması yapılırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş dikkate alınarak hesaplanıyor. Emekli maaşını hesaplamak isteyenler SGK maaş hesaplama robotu üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını öğrenebilirler. turkiye.gov.tr 4b emekli aylık hesaplama sayfasından vatandaşlar gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşı hesaplaması yapabilirler.

KÖK MAAŞ NEDİR?

Emekli kök maaşı esası itibarıyla "en düşük emekli maaşı" sınırlması sonrası getirilen ek zamlar olmaksızın emekli maaşının halidir.

Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor. Bu farkların eklenmemiş halindeki emekli maaşı kök maaştır.

EMEKLİ KÖK AYLIĞI E-DEVLET ÜZERİNDEN NASIL HESAPLANIR?

Emekli kök aylığı SSK Emekli Aylığı Hesaplama e-Devlet uzantısı üzerinden giriş yapılarak çıkan sonuçlar üzerinden sorgulama yapabilirler.

GünBoyu Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER