90’lı Yılların Neşeli Popçusu Harun Kolçak

"Gir Kanıma", "Yanımda Kal" ve "Gitme Seviyorum" şarkılarıyla popüler müziğin unutulmazları arasına giren, 1990'lı yılların neşeli pop şarkıcısı ve söz yazarı Harun Kolçak, vefatının üçüncü yılında anılıyor.

90’lı Yılların Neşeli Popçusu Harun Kolçak

Tam adı Harun Emin Kolçak olan sanatçı, usta sinema sanatçısı Eşref Kolçak ile Özcan Kolçak'ın tek çocuğu olarak 15 Temmuz 1955' yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken basgitar çalmaya başlayan Kolçak, müzik tutkusu ağır bastığı için babasından izin alarak eğitimini yarıda bıraktı.

Kolçak, bir röportajında küçük yaşlarından itibaren evinde sanatla iç içe büyüdüğünü ifade ederek, bu durumu şu sözlerle anlatmıştı:

Müziğin içine doğdum. Anneannem ud çalardı. Annem klasik Türk müziğiyle ilgiliydi. Yani evlerde hep meşk edilirdi.

Profesyonel müzik kariyerine 1977' yılında başladı

Erkin Koray'ın 1977' yılında çıkan "Tutku" albümüyle profesyonel müzik kariyerine başlayan Kolçak, aynı yıl basgitarist olarak Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli'nin stüdyo kayıtlarında yer aldı.

Harun Kolçak, arkadaşlarıyla kurduğu grupla bir süre Galata Kulesi'nde sahne aldı, 1978' yılında ise Rıza Silahlıpoda ve Nükhet Duru'nun "Ritm 68" orkestrasının basgitaristi oldu.

Ankara'da vatani görevini tamamladıktan sonra caza yönelen sanatçı, Aydın Esen, Neşet-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan ile çalışarak müzikal tecrübesini arttırdı.

Yine bu dönem birçok ünlü ismin yer aldığı "Onno Tunç" orkestrasına katılan Kolçak, bu sırada orkestranın eşlik ettiği Sezen Aksu ile tanıştı ve Aksu'nun teşvikiyle şarkı söylemeye başladı.

Bir röportajında "Onno beni orkestrasına aldığında hayatımda yeni bir kulvar açıldı" sözleriyle bir dönüm noktası yaşadığına işaret eden Kolçak, 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası'nda basgitarist, vokalist ve solist olarak görev yaptı. Sanatçı, orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak yoluna devam etti.

Gir Kanıma şarkısıyla büyük çıkış yakaladı

Kolçak, Aşkın Nur Yengi ve Grup Periyod ile 1986 Eurovision Türkiye elemelerinde "Haydi Söyle" adlı şarkıyı yorumladıktan sonra, müzik piyasasında ismini duyurmaya başladı.

Ünlü sanatçı, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile 1987'de yaptıkları düetle "Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması" ve "Akdeniz Müzik Yarışması"nda ödüle değer görüldü.

Onno Tunç ile hazırladığı "Beni Affet" adlı ilk albümünde yer alan "Gir Kanıma" isimli şarkısıyla 1991' yılında büyük çıkış yakalayan Kolçak, 1993' yılında "En Büyük Aşk" albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

Albümlerindeki birçok şarkının söz ve müziğini yazan ünlü sanatçı, 1994' yılında "Bendeniz" ismiyle tanınan Deniz Çelik ile "Biz" albümünü, 1995' yılında ise "Yanımda Kal" adlı albümünü çıkardı.

Harun Kolçak, 1996'yılında Litvanya'da 13 ülkenin katıldığı "Müzikos Festivalis 96"da "Müptelayım Sana" şarkısı ile "En İyi İkinci Şarkıcı" seçildi.

Pop-rock tarzındaki "Teslim Oldum" adlı 4. albümünü 1998' yılında çıkaran sanatçı, albümdeki 10 şarkının yedisinin sözlerine imza attı. Yaptığı her çalışmayla müzikseverlerin beğenisini kazanan Kolçak, 2000 yılında çıkardığı "Yaşasın" adlı beşinci albümünün ardından bir süre müziğe ara verdi.

Ölüm, hayatta birçok şeye anlam katıyor

Kolçak, televizyon dizilerinde de rol alarak, 1999' yılında "Aile Bağları", 2002' yılında "Reyting Hamdi" ile "Kurşun Asker" ve 2012' yılında ise "Pis Yedili" adlı yapımlarda oynadı.

"Müzisyen" adlı albümüyle "Kahin Aziz Malachy'ye Göre Papalığın Sonu" kitabını 2006' yılında hayranlarıyla buluşturan sanatçı, 2010' yılında annesini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı. Aynı yıl prostat kanseri olduğunu öğrenen Kolçak, gördüğü tedaviden sonra kanseri yendi ve "Yeniden Doğuyorum" albümünü 2012' yılında yayınladı.

Kolçak, müzik hayatının 25. yılı anısına 2016' yılında "Çeyrek Asır"ı çıkardı. Sevilen şarkılarına yer veren sanatçıya albümde, Işın Karaca, İrem Derici, Tan Taşçı, Yaşar, Bedük, Kubat, Aşkın Nur Yengi, Tuğba Yurt, Umut Kuzey, Hakan Kahraman, Gülçin Ergül, Alişan Göksu, Gökhan Türkmen ve Zara eşlik etti. Büyük ilgi gören albümün ikincisi için de çalışmalara başlayan sanatçının bu projesi vefatı dolayısıyla yarım kaldı.

Prostat kanseri sebebiyle 2014' yılın da ameliyat olan Kolçak, bir açıklamasında hastalığıyla mücadelesini şu sözlerle anlatmıştı:

Ölüm, hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik. Dünyada, öleceğini bilerek yaşayan tek varlık insan. Bunu ötelemeyi de beceriyor insan.

Hastalıkla, bu gerçekle yüz yüze geliyorsunuz. Bazı şeylerle yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. İki seçeneğim vardı: Ya acıya katılıp, kendimi yok etmek ya da yaşama dört elle sarılmaktı. Ben, içimdeki tanrısal güce sarılıp, sonuna kadar yaşamayı seçtim.

Unutma, sen gelecek planları yaparken, hayat da kendi planlarını yapıyor

Harun Kolçak, hastalığı süresince sanata tutunmuş, kanseri de maneviyatı ile yendiğini ifade etmişti.

Haziran 2016' yılında hastalığı tekrardan nükseden sanatçı, 19 Temmuz 2017'de tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayata veda etti. Sanatçının cenazesi Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığına defnedildi.

Vejetaryen, hayvansever ve doğa tutkunu biri olarak tanınan ünlü sanatçı, sosyal medyadaki son paylaşımında, "Unutma, sen gelecek planları yaparken, hayat da kendi planlarını yapıyor.

Kolçak'ın yarım kalan şarkılarının da içinde bulunduğu, Mehmethan Dişbudak ve Alper Atakan'ın aranje ettiği "Hatıra" albümü, 14 Temmuz'da dijital platformlarda müzikseverlerle buluştu.

Sanatçının, "Deliyim" ve "Haberin Bile Yok" adlı iki yeni şarkısının da dinleyiciyle buluştuğu albümde ayrıca "Deli Et Beni" ve "Elimde Değil" adlı eserleri de yer alıyor.

Sanatçının vefatından önce yayınlanan albümleri ise şöyle:

"Beni Affet" (1991) , "En Büyük Aşk" (1993), "Yanımda Kal" (1995), "Teslim Oldum" (1998), "Yaşasın" (2000), "Müzisyen" (2006), "Yeniden Doğuyorum" (2012), "Çeyrek Asır" (2016)

Tekli çalışmaları ise "Biz" (Bendeniz ve Harun Kolçak) (1994), "Aşk Beni Hep Değiştirecek" (2007)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER