MEB’İN EK DERS GÖRÜŞ YAZISI KANUN VE TOPLU SÖZLEŞMEYE AYKIRIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze ve uzaktan eğitimdeki ek ders ücretlerine yönelik 11 maddelik açıklamasında; 

1- Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri 18 saat aylık karşılığı, 12 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; 
2- Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat aylık karşılığı, 15 saate kadar ek ders ücreti karşılığı;
3- Atölye ve laboratuvar öğretmenleri ise 20 saat aylık karşılığı, 24 saate kadar da ek ders ücreti karşılığı ders okutabileceği belirtildi.

Fakat öğretmenlere konulan canlı ders kotası nedeniyle bu öncelikle maaş karşılıklarının bile doldurulması imkânsız.

Peki, doğrusu nedir?

Aşağıda yer verdiğim Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 23.09.2020 tarih ve 13365395 sayılı ek ders görüş yazısı, öncelikle; 

1-439 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanuna,

2- 16/12/2006 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararına,

3-Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 27/02/2007 tarihli, 11707 sayılı ve 2007/19 nolu bir Genelgesine aykırıdır.

Çünkü bu mevzuatlarda uzaktan canlı ders görevi tanımlanmamıştır.

Peki, uzaktan eğitimde hangi mevzuat geçerlidir?

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi geçerli olmalıdır.

İşte o madde;

“Madde2- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar."

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÖDEMELERİ NASIL YAPILMALIDIR? 

1-YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÖDEMELERİ 

Yüz yüze eğitim yapan öğretmenlerin ek ders ödemeleri ise Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın ilgili maddelerine, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 27/02/2007 tarihli, 11707 sayılı ve 2007/19 nolu bir Genelgesi ve görüş yazılarına göre ödenmelidir.

2-UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA CANLI DERS UYGULAYAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÖDEMELERİ 

Uzaktan eğitim yoluyla canlı ders uygulayan öğretmenlerin ek ders ödemeleri ise canlı yayın ders programına göre değil de yüz yüze eğitim öğretim başlayacak gibi hazırlanan haftalık ders programına göre Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2. maddesindeki hükümlerince ek dersleri ödenmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Toprak
Toprak - 1 yıl Önce

Gelir birazdan öğretmen düşmanları