BAKAN ÇELİK MEMUR ZAMMI İLE İLGİLİ SON NOKTAYI KOYDU. HÜKÜMET YENİ TEKLİF VERECEK Mİ ?

Milyonlarca memur ve emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin son gününde masadan kalkan taraf memurlar oldu.Hükümet bu nihai teklifimiz dedi.

BAKAN ÇELİK MEMUR ZAMMI İLE İLGİLİ SON NOKTAYI KOYDU. HÜKÜMET YENİ TEKLİF VERECEK Mİ ?

Hükümetin, 2012 yılı için verdiği 3.5 artı 4’lük zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen sürenin dolmasına saatler kala masadan kalktı. Hükümetle memur arasındaki sözleşme imzalama süresi saat 24.00’te dolacak. Uzlaşma sağlanamazsa, son sözü Hakem Heyeti söyleyecek. Heyetin kararı kesin ve bağlayıcı olacak.
Kamu İşveren Heyeti adına görüşmeleri yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 yıllık iktidarları döneminde memuru enflasyona ezdirmedikleri gibi refah artışından da pay verdiklerini söyledi. 2002 bütçesinin yüzde 18’inin personel giderleri için ayrılırken, 2012 yılı bütçesinde personel giderlerinin payının yüzde 30 olduğuna dikkat çekti. “Bu rakamlar işçi, memur, çalışana nasıl baktığımızın en canlı örneğidir” dedi.

PERSONELE 100 YATIRIMA 32  MİLYAR

Çelik, 1 Ocak itibariyle memur ve emekliye yüzde 2.7’lik enflasyon farkını verdiklerini anımsattı. 2012 yılı bütçesinde personel giderleri için 100 milyar ayrılırken; yatırımlar için ayrılan rakamın 32 milyar olduğunun altını çizdi. 74 milyonun sorumluluğunu üstlenen bir iktidar olarak memura kapılarının her zaman açık olduğunu vurgulayarak, “Ancak dünyada ekonomik durgunluk ve sıkıntılarla karşı karşıyayken, yönetim sorumluluğumuzun gereği olarak dikkatli yürüyüşümüzü bugüne kadar sürdürdük, bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

BU NİHAİ TEKLİFİMİZ

Çelik, 2012 bütçesinde memur zammı için 3 artı 3 öngörmelerine rağmen yüzde 3.5 artı 4’e çıktıklarını ve bunun nihai teklifleri olduğunu söyledi. Buna ilave olarak enflasyonun yüksek çıkması halinde yine enflasyon farkı vermeyi de teklif ettiklerini belirtti.

EN DÜŞÜK MEMURA 1.757 TL

Bu teklifle bütçe imkanları zorladıklarını anlatan Çelik, öngörülen artışla 1 Temmuz’da en düşük memur maaşının 1.633 TL’den 1.757 liraya çıkacağını açıkladı.

Ortalama memur maaşının ise 1.894 TL’den 2.039 TL’ye yükseleceğini vurguladı.“Devletimiz milletimiz için vardır. Memurumuz, emeklimiz, çalışanımız için vardır. İmkanlarımızı zorlayarak ne verebiliriz hassas çalışmamız neticesinde, 74 milyonun taleplerini de dikkate alarak, tüm vatandaşların da hakkını gözeterek yüzde 3.5 ve 4’lük artışı verdik” dedi.
Çelik, 11 hizmet kolunun 56 talebine de olumlu yanıt verdiklerini anlatan Çelik, 4-C’lilerin 11 ay olan maaş süresinin 11 ay 28 güne çıkarılması; sözleşmelilerin yemek eşitsizliğinin giderilmesi gibi talepleri kabul ettiklerini açıkladı.

SAAT 24.00’E KADAR GÖRÜŞEBİLİRİZ

Gazetecilerin sorusu üzerine Çelik, kimi değerlendirmeye göre saat 24.00’e kimine göre de yarın sabah 08.00’e kadar süre olduğunu, talep gelirse konfederasyonlarla yeniden görüşebileceklerini söyledi.
“Süreç devam ediyor. Belki Memur-Sen’in temas talepleri de olabilir. Bu süreç içinde resmi prosedürü tamamlayacağız” dedi.

UZUN BİR SÜRE ARA VERDİK

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Kamu  İşveren Heyeti'nin getirdiği yeni teklif 2012 için 3,5 4, 2013 için bir yenilik  yok, ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C'liye  yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok,  yok, yok” dedi.
Memurlar ile Hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde  verilen arada açıklama yapan Gündoğdu, görüşmelere “uzun bir süre” ara  verdiklerini söyledi.
Toplu sözleşmenin sabah 08.30'a kadar imzalanabileceğine işaret eden  Gündoğdu, istediklerinin olmaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na  müracaat edeceklerini söyledi.

MEMUR MEYDANLARA ÇIKIYOR

Hükümetin teklifine ilk tepkiyi Kamu-Sen ve KESK verirken, çarşamba günü meydanlara çıkma kararı aldı. Memur-Sen ise uzlaşmazlığın kesinleşmesi halinde eylem kararı alacak ve eylem takvimini kamuoyunu duyuracak.

HAKEM HEYETİ NE DERSE O

Bakan Çelik, uzlaşma sağlanamazsa konunun hakem heyetine gideceğini belirterek, hakem heyetinin vereceği kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu söyledi. Onun kararına herkesin uymak zorunda olduğunu vurguladı.

Memurun, eylem yaparak meydanlara inebileceği anımsatması üzerine ise Çelik, “Bizim memurlarımız  hukuka bağlıdır. Demokrasi, müzakere diyoruz. Yeni süreç toplu sözleşme süreci. Herkesin dediği, olmayabilir. Kamunun dediği de olmadı. 3 artı 3 demiştik. 3.5 artı 4 oldu. Bu süreç devam ediyor. Hukuk çerçevesinde devam etmesini temenni ederim” dedi.
 

Faruk Çelik'ten yarınki eylemle ilgili açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yarın yapacağı eyleme ilişkin, ''Eylem, tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır'' dedi.
 
 Çelik, TBMM'de gazetecilerin sorunu yanıtladı. Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine bazı sendikaların eylem kararı aldığının hatırlatılması üzerine Çelik, ''Eylem, tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır. Görüşmelerimizde içeride barış vardı, dostluk vardı. Sistem yeni bir sistem. Alışmamız gerekiyor. İlk defa 11 hizmet kolu bütün sorunları konuştu. 56 konunun çözüme kavuşturulması konusunda mutabakat sağlandı'' diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ihsan
ihsan - 10 yıl Önce

yalanın bu kadarı da fazla. bütün krizlerde memur bir şekilde korunmuş kollanmıştır. siz ise memuru çalışmamakla. yan gelip yatmakla itham ederek hakaretlerde bulundunuz.

AKP
AKP - 10 yıl Önce

ŞUNU İYİ BİLİN TÜRKİYEDE ALDIĞINIZ OY AZALIYOR PİLİNİZ BİTTİ SANDIK GELİNCE GÖRECEKSİNİZ MİLLET KERİZ DEĞİL SONUNUZ ANAPTAN DAHA KÖTÜ OLACAK SON GÜLEN İYİ GÜLECEK BUNDAN EMİN OLUN SANDIKTA SİLİNECEKSİNİZ

SIRADAKİ HABER