BAKAN FARUK ÇELİK'TEN YENİ ZAM AÇIKLAMASI

Milyonlarca memuru ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,"Teklifimiz son değil; yükselebilir" dedi.

BAKAN FARUK ÇELİK'TEN YENİ ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Habertürk TV'de toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin konuştu.   Bakan çelik dün revize ettiği memur zammı teklifleri ile ilgili olarak "Teklifimiz son değil; yükselebilir" dedi.
 
Bakan çelik şunları söyledi:
5 MİLYON MEMURU ETKİLİYOR
3 milyon memur, kamu çalışanı, 2 milyon da emekli var. 5 milyon vatandaşımızı ilgilendiren 3 Ağustos'ta başladığımız toplu sözleşme süreci var. Bu süreç şöyle işliyor; önce yetkili konfederasyon ve diğer konfederasyonlar tekliflerini veriyorlar. O teklifler inceleniyor ve arkasından yetkili konfederasyonun teklifi üzerinden biz kamu işvereni olarak müzakereleri sürdürüyoruz. Şimdi yoğun bir şekilde komisyonlar çalışıyor. Belli sürelerde biz de bir araya geliyoruz. Sendikalar teklifi verince kamu işvereni olarak bizim de teklif vermemiz gerekiyor. Bizim de orta vadeli plan ve programlarda artışların nasıl olacağı, kamu çalışanlarına zamların nasıl olacağı tanımlanmış. Bu çerçevede biz de ilk teklifimizi 2016 yılı için 4+4 olarak verdik. İlk toplantıdan sonra bunu 5+4'e taşıdık. Amacımız bizim teklifimizle memurun talebinde arayı bulmak. Teklifimiz son değil, belki yükselebilir.
 
4C'LİLER 4A'LI OLACAK MI?
4A'lıların 4A'lı olması bir yasa değişikliği gerektiriyor. Ama biz 4C'lilerin durumunu iyileştire iyileştire bir noktaya getirdik. Bu dönemde de iyileştirme konusunda kanunda bir düzenlemeye atıfta bulunma gayreti içerisinde olacağız. Ama bunlar hep masada kamu ve sendikalarla uzlaşarak hem kamuyu bir noktaya getirmek, hem kamu çalışanları temsilen gelen konfederasyonu ve yetkili sendikayı bir noktaya getirme mücadelesini veriyoruz. Kamu İşveren Heyeti dün zam teklifini revize etmişti. Daha önce 2016 yılı için 4+4 zam teklifinde bulunan Heyet, dünkü görüşmeler öncesini zam teklifini 5+4 olarak revize etmişti. Heyet 2017 yılı için teklif ettiği 3+3 rakamını ise değiştirmemişti.
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER