BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ: MEMURLARA GEREKSİZ FAZLA MESAİ YAPTIRMAYIN

Memurlar zam ve daha iyi yaşam koşulları bekliyor. Daha fazla para kazanabilmek için gece gündüz çalışıyor. Şimdi mesailerde kesilecek. Başbakan memurlar için talimat verdi!

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ: MEMURLARA GEREKSİZ FAZLA MESAİ YAPTIRMAYIN
Başbakan Erdoğan, genelge yayınlayarak memurlara gereksiz yere fazla mesai yaptırılmamasını istedi. Zorunlu haller dışında fazla çalışma yaptırılmamasını isteyen Erdoğan, süre aşılırsa ücret ödenmesi gerektiğini de belirtti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kamuda fazla çalışma genelgesine göre, kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.
 
Resmi Gazetede yayımlanan genelgeye göre, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme'de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları bu genelgede belirtilen konulara özenle riayet edecek.
 
Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.
 
Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek.
 
İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin ilgili maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek.
 
 
Ancak bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecek. (ntvmsnbc)
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER