ÇETEYLE MEMUR, ÜNİVERSİTELİ OLAN YANDI

Sınav çetesiyle üniversiteli, memur olan yandı. Sınav çetesi"ne yönelik İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişi, adliyeye sevk edildi. Şebekenin 2007 yılından bu yana sürdürdüğü faaliyetlerde, haksız yere kamu kurumlarına ve üniversitelere yerleştirilmesini sağladığı kişilerin tespiti için her ilde ayrıntılı inceleme çalışması yapıldığı bildirildi

ÇETEYLE MEMUR, ÜNİVERSİTELİ OLAN YANDI
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlara adayların  yerine sahte belgelerle başka kişilerin girmesini sağladıkları iddia edilen  şebekeye yönelik İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10  kişi, adliyeye sevk edildi. 
 
 milliyetin haberine göre İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği  ekiplerinin, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS, YGS, ALES, KPDS, ÜDS gibi  sınavlara, adayların yerine sahte belgelerle başka kişilerin girmesini  sağladıkları ileri sürülen şebekeye yönelik 6 ilde düzenlediği operasyonda  gözaltına alınan 10 kişinin, emniyetteki işlemleri tamamlandı. 
 
  Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, "Çeşitli sınavlara adayların  yerine para karşılığında sahte belgelerle 'joker' olarak adlandırdıkları başka  kişilerin girmesini sağladıkları, hak etmeyen kişilerin üniversite ya da kamu  kurumlarına yerleştirilmesini sağladıkları, bu yolla haksız kazanç elde  ettikleri" iddialarıyla adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 2'sinin terör örgütü  PKK üyeliğinden kaydının bulunduğu, 3'ünün kamu kurumunda memur, 2'sinin ise  eczacı olduğu öğrenildi. 
İZMİR merkezli olarak 7 ilde, ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarda usulsuzlük yapan kişilere yönelik düzenlenen operasyonun ilginç ayrıntıları da ortaya çıktı.
 
Uzun takibin ardından sınav sırasında gözaltına alınan joker öğrencinin, yerine girdiği kişinin tüm ailevi bilgilerini tek tek söylediği, ancak "İlkokul öğretmeninin adı ne" sorusunu cevaplayamayınca suçunu itiraf edip önemli bilgiler paylaştığı öğrenildi. Jokerin verdiği bilgiler doğrultusunda şebekeyi deşifre eden polisin, kimlik değiştiren 200 bin kişinin bilgilerini tek tek incelediği bildirildi.
 
İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, ÖSYM’nin düzenlediği, KPSS, YGS, ALES gibi sınavlarda usulsuzlükler olduğu bilgisi üzerine başlatılan soruşturmada ilk olarak 2012 yılının Temmuz ayında 36 kişi, aynı yıl Kasım ayındaki ikinci dalgada ise bu kez 19 kişi gözaltına alındı. Şebekeye yönelik olarak geçen çarşamba günü düzenlenen üçüncü dalga operasyonda ise, bu kez biri kadın 10 kişi gözaltına alındı. 3 zanlının arandığı, 57 kişinin de, şebekeyle bağlantılarından dolayı bulundukları illerde ifade verecekleri açıklandı.
 
JOKERE YENİ KİMLİK ÇIKARILIYOR
 
ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda, başkalarının yerine joker adı verilen kişilerin girmesini, yerine sınava girilen kişilerin de memur olmalarını sağladıkları belirlenen şebekenin, yine bir jokerin itirafıyla çökertildiği ortaya çıktı. Şebekenin ilk olarak kendilerine başvuran kişiye benzeyen joker öğrencisini ayarladığı belirlendi. Ardından da yerine sınava girilecek olan kişinin, kimliğini kaybettiğini söyleyerek nüfus müdürlüğüne başvurduğu ve oradan jokerin fotoğrafının kullanıldığı yeni kimliğini çıkarttığı tespit edildi. Bunun sonrasında da, ÖSYM’ye yapılan tüm başvurularda bu kimlik ile fotoğrafların kullanıldığı, joker öğrencinin hiçbir engele takılmadan sınava girmesinin sağlandığı saptandı.
 
ÇÖKERTEN SORU
 
Polis ekipleri de, bu joker öğrencilerden birisinin kimliğini tespit ettikten sonra takibe aldı. Şebeke elemanı, tam sınava gireceği sırada gözaltına alındı. Joker öğrencinin, tüm aile bilgilerini tek tek söylediği, yerine sınava girdiği kişiyle olan yüz hatlarındaki farklılığa ise, zayıflamasını gerekçe gösterdiği öğrenildi. Gözaltına alınan joker öğrencinin, "İlkokul öğretmeninin adı ne" sorusunu cevaplayamayınca, hukuk fakültesi öğencisi olduğunu ve başkasının yerine sınava girdiğini itiraf ettiği ortaya çıktı. Bu kişinin verdiği bilgiler doğrultusunda operasyonların peşpeşe düzenlendiği ve şebekenin çökertildiği açıklandı.
 
200 BİN KİŞİNİN BİLGİLERİ İNCELENDİ
 
Polis ekipleri, elde ettikleri bilgiler doğrultusunda, özellikle sınav zamanlarında bellli bölgelerde kimlik değişikliği yapan kişilerin isimlerini belirledi. Ardından da bu kişilerden sınava girmiş olan 200 bin kişinin fotoğraflarıyla, ÖSYM’nin elindekiler tek tek kriminal laboratuvarlarında incelendi. Usulsüzlik yapanlar da bu yöntemle tespit edildikten sonra haklarında yasal işlem başlatıldı.
 
Polisin kullandığı bu yöntemin diğer illere de örnek olduğu, Emniyet Genel Müdülüğü’nün talimatıyla da önümüzdeki günlerde, tüm illerdeki emniyet görevlilerinin bu yöndeki usulsüzlüklere karşı eğitim alınacakları açıklandı.
 
 
Bu arada İzmir Emniyeti’ndeki sorguları tamamlanan 10 zanlı adliyeye sevkedildi. Bu zanlılardan 3’ünün, terör örgütü PKK ile bağlantısının bulunduğu bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER