EMEKLİYE BİR MAAŞ FARK GELİYOR

1 maaş fark geliyor

EMEKLİYE BİR MAAŞ FARK GELİYOR
Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz artışını merakla bekliyor. Bu artış da Temmuz ayı başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı ne kadarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. Zam oranı merak edilirken, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından önceki gün açıklanan enflasyon verileri bu konuda ipuçları veriyor.

HESAP BELLİ

Buna göre; ilk 4 aylık enflasyon yüzde 4.96 olarak gerçekleşti. Bu doğrultuda Ocak'ta maaşları yüzde 3.27 oranında artan emeklilerin Temmuz zammının yüzde 6 civarında olması bekleniyor. Takvim, yüzde 6'lık beklenti doğrultusunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin eline bu yıl geçecek parayı hesapladı. Maaşı bin 500 lira olan bir emekli, Ocak ayında 49 lira (yüzde 3.27) zam aldı. Maaşı bin 549 liraya çıktı. Bu emeklinin maaşında, yüzde 6 zam tahminine göre, Temmuz ayında da 93 lira artış yaşanacak. Söz konusu emekli, Temmuz'da bin 642 lira maaş almaya başlayacak. Bütün bu zamların bin 500 lira maaş alan emekliye bu yılki toplam getirisi bin 146 lirayı (49x12=588 lira, 93x6=558 lira) bulacak. Yani zamların toplamı emekliye adeta 13'üncü maaş, bir başka deyişle adeta 1 maaş ikramiye olacak.

haber7
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali ok
ali ok - 9 yıl Önce

alay ediyorlar

veli suiçmez
veli suiçmez - 9 yıl Önce

nekadar insanları apal yerine koyan bir yazı

hüseyin kımıl
hüseyin kımıl - 9 yıl Önce

ya kiraya gelen zam gıdaya gelen zam onlarıda seneye vurursak al sana senede 2 maaş kayıp çalışanın sizigidi kurnazlar milleti enayi yerine koymayın

SIRADAKİ HABER