ENFLASYON RAKAMLARI SONRASI MEMUR ZAMMI NE KADAR OLDU?

Enflasyon rakamlarına göre memur ne kadar zam alacak?Ocak ayında enflasyon yüzde bir önceki aya göre yüzde 1.82 artış gösterdi. Bu durumda Haziran ayında enflasyon yüzde 6'yı aşması durumunda aşılan miktarda memur zam alacak.

ENFLASYON RAKAMLARI SONRASI MEMUR ZAMMI NE KADAR OLDU?
Enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon yeni yıla yükselişle başladı. 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, enflasyon Ocak ayında TÜFE'de yüzde 1,82 ile beklentilerin üzerinde
arttı. Bu durumda Haziran ayında enflasyon yüzde 6'yı aşması durumunda aşılan miktarda memur zam alacak.
 
MEMUR NE KADAR ZAM ALACAK? 
Memur zamları enflasyon rakamlarına göre belli olacak. Ocak ayında açıklanan enflasyona göre enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.58 oranında arttı. TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlara göre, enflasyon bir önceki aya göre %1.82 oranında artmıştır. Bu durumda Haziran ayında enflasyon yüzde 6'yı aşması durumunda aşılan miktarda memur zam alacak.

 
2015 YILINDA NASIL OLMUŞTU? 
 
2015'in yılının ilk altı ayında yüzde 4,76 oranında enflasyon oluşmuş ve maaşlara, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere, yüzde 1,76 oranında enflasyon farkı zammı yapılmıştı. 2015'in 2. altı ayında ise enflasyon yüzde 8.81 olmuş ve memur 0.85 enflasyon zammı almıştı.
2016 yılı Haziran ayı endeksinin 2015 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin birinci fıkrasında 2016 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %6 oranını, aşması halinde, ....katsayılar, ...söz konusu oniki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır."
 
Aralık 2015 ila Haziran 2016 arasındaki enflasyon oranı yüzde 6'yı aşarsa memurlar aşan nispette, yılın 1. yarısı için enflasyon farkı alacaktır. kaynak: memurlar.net
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER