İşçilerin direnişi devam ediyor

Samsun Sigara Fabrikası'nda patronun vardiyaya başlamaları için çağırdığı ve 10 servis otobüsüyle gelen işçiler de işten atılan arkadaşlarına destek olarak çalışmayı reddettiler ve direnişe başladılar.

İşçilerin direnişi devam ediyor

Samsun Sigara Fabrikası'nda işten atılan 120 işçinin direnişi sürüyor. İşçiler bir süre fabrikayı işgal etmişler, ardından iki gün önce polis fabrikaya saldırarak işçileri gözaltına almıştı. Dün salıverilen işçiler tekrar fabrika önüne gelerek kapının önünde oturma eylemine başlamışlardı.

Patron, bugün sabah vardiyasına işten atılmayan işçileri çağırdı. 10 servis otobüsüyle gelen işçiler, çalışmayı reddederek fabrika önünde indiler ve işten atılan arkadaşlarının karşısında oturarak onlara destek vermeye başladılar.

İşçilerin bu dayanışması, fabrikada işlerin başlamasının sıkıntıya soktu.

Pazar günü yaşanan polis müdahalesinin ise görüntüleri ortaya çıktı. İşçiler fabrika içinde direnirken, polis işçilere destek veren Samsunlular'ın içeri girmesini engelliyor.

Akşam vardiyasında ise yine patronun çalışmaya çağırdığı işçiler fabrikaya geldiler. Sabah vardiyası işçileri gibi onlar da, direnişteki arkadaşlarına destek vererek, işbaşı yapmadılar. Bu vardiyada içeriye çalışmak için sadece, İzmir'den Samsun'a gelen ve sayıları 10 dolayında olan işçi grubu girdi. İşten atılmayan işçilerin, direnişteki arkadaşlarıyla dayanışma göstermesi, üretimi sürdürmek isteyen patronu oldukça zor duruma düşürüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER