İŞÇİLERİN ZAM FARKI BAYRAMDAN ÖNCE ÖDENECEK

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin iki yıllık sürede alacağı zam oranları önceki gün belli oldu.

İŞÇİLERİN ZAM FARKI BAYRAMDAN ÖNCE ÖDENECEK
Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin iki yıllık sürede alacağı zam oranları önceki gün belli oldu.

 
2013 için 4+4 zam ve maaşı 1850 TL’nin altında olanlar için seyyanen 200 TL artış yapılacak. 2014 içinde yüzde 3+3 zam uygulanacak. Zamlar sözleşme dönemine göre ağırlıklı olarak ocak ve marttan itibaren geçerli olacak. Buna göre işçiler 6 aylık ve üç aylık zam farkı alacaklar. Düşük maaşlı işçiler, 200 TL seyyanen zam, 25 TL sosyal yardım zammı ve yüzde 4’lük zammın 6 aylık farkını alacaklar. Böylece çalışanlara Ramazan Bayramı’nda toplu para alma imkanı doğdu. Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk-İş yönetiminin imzaladığı Toplu Sözleşme Çerçeve Protokolü’ne zam farklarının kurumların bütçe imkanları göz önüne alınarak gecikmeden ödenmesine dönük hüküm konuldu.
 
Hükümet ile Türk-İş’in vardığı uzlaşı ile kamu işçisine 2013 yılı için birinci ve ikinci altı ayda 4+4 zam yapıldı. 2014 yılında ise kamu işçisine yüzde 3+3 oranında zam verilecek. Ayrıca maaşı 1850 liranın altında olanlar 200 TL seyyanen zam alacak. Ücretlerin enflasyonun altında kalması halinde enflasyon farkı ödenecek. Halen 155 TL olan sosyal yardımlar da 180 TL’ye çıkacak. Bunun dışında doğum, evlenme yardımları, giyim yardımı, yemek yardımı ile prim ve tazminatlar ücret zamları oranında artacak. İki yılda bir yapılan toplu iş sözleşmeleri, daha önceki sözleşmenin tarihine göre 1 Ocak, 1 Şubat, 1 Mart ve 1 Nisan’dan geçerli olacak. Geçerlilik tarihleri sendikalara ve sözleşme tarihlerine göre farklılık gösteriyor. Ancak büyük bölümü 1 Ocak ve 1 Mart itibarıyla geçerli. Bu nedenle işçilere maaş farkı ödenecek. Bu ödemeler, işçiler için bayram harçlığı olacak.
 
Hükümetle konfederasyonlar arasında uzlaşma ile sonuçlanan toplu iş sözleşmeleri, işçiyle işverenin varacağı uzlaşma için çerçeveyi oluşturuyor. Her işyerinde örgütlü olan sendika, bu çerçeve sözleşmeyi dikkate alarak işverenle masaya oturup anlaşma sağlıyor. Buna göre kimi sendikalar anlaşma sağlarken kimi işyerlerinde görüşmeler sürüyor. Toplu sözleşme ile zam alacak işyerleri arasında en fazla işçi, 22 bin kişi ile il özel idarelerinde çalışıyor. Bunun yanı sıra bakanlıklar, milli eğitim müdürlükleri, TCDD, Türkiye Şeker Fabrikaları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri ile Karayolları Genel Müdürlüğü toplu sözleşme ile zam alan diğer kurumlar. Toplamda 186 kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 200 bin işçi zam ve zam farklarından yararlanacak. Türk-İş’e bağlı 179 işyerinde 174 bin 127, Hak-İş’e bağlı 13 işyerinde 25 bin 814 ve DİSK’e bağlı iki işyerinde 164 sendikalı işçi çalışıyor. (zaman)
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
afacan afacan
afacan afacan - 8 yıl Önce

biz valilik ve kaymakamlık çalışanı işçiler ne zaman alacagız

mustafa kara
mustafa kara - 8 yıl Önce

ben erciş belediyesinde geçici işçiyim bizede zam verilecekmi hiç almıyoruzda

ılhan
ılhan - 8 yıl Önce

kütahya gural porselen e zıyaret ettınızmı acaba merak edıyorum bır ıscı ne kadar alıyor karnı doyuyormu bır ıscının maası sızce ne kadar olmalı hıc dusundunuzmu vergı kesıtntılerı ıscıye yansıyacak dedınız yapan oldu bu dunyada sız obur tarafda bız merak etmeyın secım oncesı bakalım neler olacak alo uyanın turkıye ıscının sırtından gecınıyor allah belanızı versın arkasında destegı yoksa bır ıscnın yasaması mumkun degıl bu haber acaba avrupa ulkesı ıcınmı gecerlı 1800 den bahsedılıyor yahu bır de ozel sektordekı ıscı ınsan degılmı

erhan ekici
erhan ekici - 8 yıl Önce

hani bayramdan önce maaş farkalrı ödenecekti hala ödenmedi ne zaman ödenecek acaba

şahabettin ENGÜRÜNELCİ
şahabettin ENGÜRÜNELCİ - 8 yıl Önce

BİZ AKP liolduğumuz için bazı belediyelerden milli eğitime surgun edildik sözde zam verildi ama eski maaişı alamıyoruz bunasıl bir adalet

ahmet kılıç
ahmet kılıç - 8 yıl Önce

ne zammı. nasıl zamsa. yüzde 4 zam yüzde 7 vergi. dlimleri yükseltmiyorlar. hemen vergiye giriyon. zam aldım sanıyon.ama verdiği zamdan düşük maaş alıyon..kalite akıllı adamlar.öldürmüyorlar.ama güldürmüyorlar. hani hoca eşeğinin yemini her gün kısarmış da hiçyem vermez duruma gelmiş. eşek ölünce tam yemsiz yaşamaya alıştıydı demiş. bunlar kurnaz. hepten yemi kesmiyor.zam diye yaygara yaygara. ben zam birşey görmüyom.hiç nefes aldırmıyorlar.

doğrucu
doğrucu - 8 yıl Önce

kamuda çalışan işçilere verilen 2700 çivarı paralara yazık diyorum... bu ülkede doktoruna vermiyorsun bu parayı sen bir kaymakamına 2500 veriyorsun pilisne 2300 veriyorsun öğretmenine 2100 veriyorsun mumuruna 1800 veriyorsun yazık yaa okumakta sallaklıkmış...

gerçekçi  :)
gerçekçi :) - 8 yıl Önce

doğrucu bu lafım sana hiç bir kamu işçisi 2.700 tl maaş almıyor ya senin vergi diliminden haberin yok yada memurun kaç para aldığından heberin yok bi doktor 4000 tl döner sermaye hariç bi öğretmen 2.650 tl ek ders hariç bi poliste 2900tl maaş alıyor bunları araştır ondan sonra işçi maaşı hakkında yorum yap :)


SIRADAKİ HABER