İŞTE TOPLU SÖZLEŞME MASASINDAN MEMURUN KAZANDIĞI 13 HAK

Memur ile hükümet zam konusunda anlaşamadı. Ancak hizmet kolları ile ilgili 13 konuda anlaşma oldu. İşte o maddeler ve tutanak.

İŞTE TOPLU SÖZLEŞME MASASINDAN MEMURUN KAZANDIĞI 13 HAK


Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetince 30 Nisan-21 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri genelde ve hizmet kolumuzda uzlaşmazlıkla sonuçlandı.

Eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme tekliflerinde bazılarında uzlaşmaya varılarak, üzerinde uzlaşılan mali ve sosyal haklar imza altına alındı ve tutanak haline getirildi.
Kamu İşveren Heyeti Başkanı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer arasında imza altına alınan eğitim öğretim ve bilim hizmet kolu kazanımları 13 maddede toplanırken, üzerinde uzlaşılamayan teklifler; Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda görüşülmek üzere 24 Mayıs 2012 tarihi itibariyle Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreterimiz Ramazan Çakırcı tarafından Devlet Personel Başkanı Mehmet Tekinarslan’a teslim edildi.

 

29 Mayıs'ta Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği zam kararıyla birlikte anlaşılan hükümler, yayımlanmak üzere Resmî Gazete'ye gönderilecek. Memurların masada elde ettiği ve kesinlik kazanan en önemli hususlardan biri, 6 aydır bekledikleri zam için gecikme farkı verilmesi oldu. Buna göre memurlara 'geç ödeme farkı' adı altında, yıllık yüzde 9 gecikme faizi üzerinden hesaplanmak üzere 2,5 aylık gecikme farkı ödenecek. Bu ödeme, 15 Haziran'da zamlı maaş ve 6 aylık zam fark ile birlikte yapılacak.
 
Anlaşılan maddelere göre en fazla kazanım elde eden grubun başında öğretmenler geliyor. Öğretmenlerin yılda 1 kere aldıkları ve 600 lira olan eğitime hazırlık ödeneği 700 liraya çıkarıldı. Hükümetin kabul ettiği bir başka madde ise eğitim öğretime kar tatili ve benzeri sebeplerle ara verilmesi durumunda ders görevini yerine getiremeyen öğretmenler bu sürelerdeki ek ders ücreti verilmesi oldu.

Bir başka madde İlksan'a üyeliğin gönüllü hale getirilmesi oldu. Yine memurlara emekli olurken ödenen ve 801 lira olan emeklilik ödeneği 901 liraya yükseltildi. Anlaşmaya varılan maddelerle 4/C'lilere 1 ay daha çalışma imkânı getirildi. Yeni dönemde 11 ay 28 gün çalışacaklar. Böylece yılda 11 maaş yerine 12 maaş alabilecekler. En önemli kazanımlarından biri de sözleşmeli ve kadrolu personel arasındaki yemek adaletsizliğinin giderilmesi oldu. Varılan mutabakatla sözleşmeli personele de yemek verilecek.
 
Belediye iş kolunda varılan anlaşma ile daha önce 330 lira olan ve yılda iki kere verilen ikramiye 397 liraya çıkarıldı. Buna göre belediye çalışanı memurlar, yılda 660 lira yerine 794 lira alacaklar.
 

Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklarla İlgili Toplantı Tutanağı:

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
m yılmaz
m yılmaz - 11 yıl Önce

milli eğitimde çalışan kadrolu hizmetliler unutuldumu biz bu sendikalardan çıkacaz

SIRADAKİ HABER