KİM ÖĞRETMEN OLMAK İSTER?

OECD), ‘Kim Öğretmen Olmak İster’ başlığı ile bir rapor yayınladı.Rapora göre Türkiye’de öğrencilerin yüzde 25’i öğretmenlikle ilgili bir kariyer planlıyor.

KİM ÖĞRETMEN OLMAK İSTER?
KAMUDAN-Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), ‘Kim Öğretmen Olmak İster’ başlığı ile mini bir rapor yayınladı. Hürriyet'ten Önder Öndeş'in haberine göre dünyanın çeşitli bölgelerindeki 41 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin öğretmenlikle ilgili görüşleri değerlendirildi. Rapora göre Türkiye’de öğrencilerin yüzde 25’i öğretmenlikle ilgili bir kariyer planlıyor. Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore yüzde 15.5, Endonezya ise yüzde 12.1 ile öğretmenlik kariyerine en sıcak bakan ülkeler arasında yer aldı.
 
HIRSLILAR ÖĞRETMENLİĞE UZAK
 
OECD öğrencilerin akademik profillerine de vurgu yapıldı. Rapora göre, daha hırslı olan öğrenciler öğretmenliğe daha uzak duruyor.
Raporda ayrıca kızların, erkeklere oranla öğretmenlikte bir kariyer geleceğine daha sıcak baktığı tespit edildi. OECD ülkelerinde kızların ortalaması yüzde 6 olurken, erkeklerde bu oran yüzde 3’te kaldı.
 
AVRUPA ORTALAMANIN ALTINDA
 
Avrupa içerisinde İrlanda yüzde 12 ve Lüksemburg yüzde 11.6 ile en yüksek orana sahip ülke. Raporda özellikle Asya ve Latin Amerika ülkelerinde 15 yaş düzeyinde daha fazla öğrencinin öğretmenlikle ilgili kariyer planı yaptığı belirlendi. Avrupa ülkelerinin çoğu ortalamanın altında kaldı. Estonya ise yüzde 0.6 ile öğretmenliğe en soğuk bakan ülke oldu.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER