MART AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI, AĞUSTOS'TA KAÇ ÖĞRETMEN ATANACAK. İŞTE BAKAN AVCI'NIN AÇIKLAMALARI

Milli Eğitim Bakanı Avcı: "Ağustos ayında 40 bin öğretmen atanacak, Mart ayında atama olmayacak"

MART AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI, AĞUSTOS'TA KAÇ ÖĞRETMEN ATANACAK. İŞTE BAKAN AVCI'NIN AÇIKLAMALARI
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ağustos ayında 40 bin öğretmen atayacaklarını, Mart ayında atama olmayacağını bildirdi.
 
TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarı'nın görüşmeleri sürüyor.
 
İkinci bölüm üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Avcı, Sinop'ta intihar eden bir öğretmen adayı ile ilgili yakışıksız beyanlarda bulunulduğunu ifade etti. Avcı, "Ortada çok acı, insani bir olay var. İntihar olaylarının tetikleyici etkisi olabileceği nedeniyle ya medyada bile bu haberler görülmez ya da olabildiğince az görülür" dedi.
 
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın sorusuna atıf yapan Avcı, "Atanamadığınız takdirde intihar etmeyi düşünüyor musunuz?" diye gençlere soru sormanın her türlü meslek ahlakına aykırı olduğunu söyledi. Avcı, "Hekimler var aramızda onlar söylesinler böyle bir şey, soru olabilir mi?" dedi.
 
Avcı, Temmuz ayında yapılacak yeni sınava göre, Ağustos'ta 40 bin öğretmen atayacaklarını, Mart ayında atama olmayacağını bildirdi.
 
-"Rıza'da sandık istiyor-"
 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Rıza Sarraf ve istifa eden bakanların çocuklarının mahkeme tarafından serbest bırakıldığını anımsattı.
 
Mahkemenin bu kararı "Atılı suçların şüpheliler lehine değişme ihtimali yok; delilerin toplanması, delillerin karartılması ihtimali yok; kaçma ihtimali yok; sabit ikametgahı var" gerekçesiyle aldığını belirten Hamzaçebi, şunları söyledi:
 
"Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Silivri Cezaevinde tutuklanma nedeni: Delilleri karartma ihtimali, yurt dışına kaçma ihtimali, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne baskı yapma ihtimaliydi. İki yılı aşkın bir zamandır 'Ben masumum' çığlığını atıyor ve bu çığlığı hiç kimse duymuyor. Balyoz, Ergenekon mahkumları haksız bir şekilde cezaevinde duruyor. Sayın Başbakan 'İçeride dünya kadar günahsız adam var' dedi, vicdanlara oynadı. Bu rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını örtmek için çıkaracağı yasalara geniş bir destek sağlamak amacıyla onların vicdanlarına oynadı. İstediği yasaları çıkarıyor, yeniden yargılama ufukta gözükmüyor, İlker Başbuğ'a bir umut yok, Balyoz mahkumlarına bir umut yok, aydınlara, bilim adamlarına umut yok ama siz peşi sıra burada hukuksuz, adaletsiz yasaları çıkarmaya devam ediyorsunuz."
 
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, HSYK Kanunu'nun dün akşam Resmi Gazete'de yayınlandığını hatırlattı.
 
Bugün saat 11.00'de de atamaların yapıldığını ifade eden Türkkan, "Saat 14.00'te bakanların yaşam koçu Rıza Sarraf ve bakan çocukları serbest kaldı. Böylece, 87 milyar avroluk yolsuzluk davasında tutuklu hiçbir sanık kalmadı. 28 Şubat, buydu işte. Rıza'nın ilk demeci de 'Ey savcılar, ey hakimler, gelin sandıkta hesaplaşalım' olmuş. Rıza'da sandık istiyor, haberiniz olsun" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER