MEB: ÖĞRETMENE ZORUNLU HİZMET KALKMIYOR

Dikkat!!! Bakanlıktan 'tayin ve atamalarla' ilgili şok açıklama

MEB: ÖĞRETMENE ZORUNLU HİZMET KALKMIYOR


Milli Eğitim Bakanlığı', öğretmenlerin 'zorunlu hizmet' yapmayacağı, öğretmenlerin istedikleri yerde görev yapabilecekleri, tayinlerin de kaldırılıp yerine kariyer planlama programının getirileceğini yönündeki tüm haberleri yalanladı.
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bugün bazı gazetelerde, “Tayin kalkıyor, öğretmen istediği okula gidecek”, “Dersini çalışan öğretmene tercihe bağlı kariyer şansı” başlıklı haberlerin yer aldığı hatırlatıldı. Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmamakla birlikte kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği kaydedilen açıklamada, “Ulusal Öğretmen Stratejisi”nin Türkiye'de konuyla ilgili ilk kez yapılan çalıştayın ardından hazırlanmaya başlandığı, çalışma tamamlandıktan sonra kamuoyuyla detaylı şekilde paylaşılacağı vurgulandı.
 Dün bir gazetede “Öğretmenin zoru bitiyor” başlıklı haberle yine Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle öğretmenlerin bölgeler arası zorunla çalışma yükümlülüğünün ortadan kaldırılacağının iddia edildiği belirtilen açıklama şöyle:
 “Bilindiği üzere 06 Mayıs 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle öğretmenlere meslek hayatlarında belirli bölgelerde, belirli sürelerde zorunlu çalışma yükümlülüğü getirilmiştir. Söz konusu yönetmeliğe göre, ilk zorunlu hizmet atamalarının 2013 yılında gerçekleştirilerek öğretmenlerin görevlendirilmesi öngörülmüştür.
 Daha sonra 14.09.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre 'Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge ve alanlarında, en az üç eğitim-öğretim yılı çalışmaları esastır' denilmek suretiyle zorunlu bölge hizmetinin devam edeceği yasa koyucu tarafından kabul edilmiştir.
 Bu kapsamda, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılacağı yönündeki haberler, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsamında gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık kaynaklı olmayan ve söylentilere dayalı bu tür haberlere itibar edilmemesini, Bakanlığımızın açıklamalarının takip edilmesini bu vesileyle bir kez daha hatırlatırız.
 Bakanlığımızın kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerimizin haklarının korunması ve gelecek planlamaları açısından mağduriyetlerinin oluşmaması amacıyla kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.” 
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER