MEMUR-SEN BAŞKANI HÜKÜMETİN YENİ TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİ

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin zam teklifi sonrası açıklama yaptı.

MEMUR-SEN BAŞKANI HÜKÜMETİN YENİ TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİ
Toplu Sözleşme görüşmelerinde 5. Oturumu gerçekleşti. Masaya aynı teklifle gelen hükümet sendika temsilcilerinin sert tepkisiyle karşılaştı. Tepkiler üzerine  ara verilen toplantının sonraki oturumunda Kamu İşveren Heyeti Başkanı Faruk Çelik, tekliflerini 2016 yılında 5+4, 2017 yılı için ise 3+3 olarak revize ettiklerini söyledi.
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Toplu Sözleşme görüşmelerinin 5.sinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, Toplu Sözleşme Sürecinin geldiği aşama hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Yalçın, “Bugünkü toplantıda teklifin artırılarak 2016 yılı için 5+4, 2017 yılı için 3+3’e gelmesi önemlidir ama yeterli değildir, tekliflerle kasanın açıldığı görülmüştür. Bundan sonraki süreç müzakere edilebilir” dedi.
 
“Bu süreç içerisinde Kamu İşveren Heyetinin rakamları kendi müzakere etmesini, kendisinin değerlendirmesini daha sonra masaya yeni bir teklifle gelmesini söylemiştik” diyen Yalçın, “Bugün yapılan 5. oturumda Kamu İşveren Heyeti yeni bir teklifi açıklamak yerine 4+4, 3+3 teklifini müzakere etmek üzere söz vermiştir. Memur-Sen olarak kesinlikle bu konuda bir müzakereye girmeyeceğimizi söylemiştik. Kamu İşveren Heyeti bunun üzerine diğer konfederasyonlara söz vermiştir, onlar da bu teklifler üzerine değerlendirmelerini ve müzakerelerini iletmişlerdir” şeklinde konuştu.
ORTAK TAVIR ALMAK GEREKİR
 Cuma günkü Memur-Sen Heyetinin ayağa kalkışında gösterdiği bütünlüğün bütün Kamu Görevlileri Sendikalarının da toptan göstermesi gerektiğini belirten Yalçın, bunun bir irade beyanı olduğunu belirttiklerini dile getirerek, muhataplarının Kamu İşveren Heyeti’nin olduğunu söyledi. Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu İşveren Heyeti’ne karşı Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı bir tepki verdiğinde aynı tavrı kuşanmak gerekir. Bu anlamda diğer iki konfederasyonun da Cuma günkü tavrından vazgeçerek ‘biz de ortak tavır almaya hazırız’ gibi bir noktaya gelmiş durumdalar. Bu da son derece olumludur.”
 
KASANIN AÇILMASIYLA MASANIN DA ÖNÜ AÇILMIŞTIR
Masaya yapılan teklifi müzakereye değer bulmadıklarını, yeni bir teklifle masaya gelinmesinin gerekli olduğu yönünde çağrılarının yanıt bulduğunu bildiren Yalçın, “Ara verdikten sonra bizim ‘yeni bir müzakere yapmayız ara verelim, siz düşünün yeni teklifle gelin’ çıkışından sonra Kamu İşveren Heyeti masaya yeni bir teklifle gelmiştir. Dolayısıyla kasa açılmıştır, masanın da önü açılmıştır.Tekliflerin artırılarak 5+4, 3+3 ve Enflasyon Farkı şekline getirilmesi güzel ama yeterli değil. 2017 yılı için o rakamları müzakere etmeyeceğimizi belirtmek isterim. 2016 yılı için verilen 5+4 rakamı ise müzakere edilebilir, ancak biz bu rakamın da artırılmasını istiyoruz” dedi.
 
TABAN AYLIK VE BÜYÜMEDEN PAY İSTİYORUZ
“Biz masaya sadece oransal zam getirmedik. Taban aylık, refah payı, enflasyon farkı olmak üzere oransal zamla birlikte 4’lü bir sac ayağıyla sunduk teklifimizi. Bununla birlikte 241 tane komisyonlarda tartışılan hizmet kolu teklifleri var, 87 tane de Genel Toplu Sözleşmeye tekabül eden teklifler söz konusudur. Bunlar biran önce masayla birlikte teklife dönüştürülmelidir” ifadelerini kullanan Yalçın, “Kamu İşveren Heyetinin yaptığı teklifte taban aylık, refah payı ve Toplu Sözleşme primine yönelik istediğimiz iyileştirme yok. Aile yardımı yok, emeklilerle ilgili bir teklif yok. 4/C, 4/B’lilere, sözleşmelilerin ve vekillerin tamamının kadroya alınmasına yönelik bir teklif yok. Yerel yönetime ilişkin bir teklif  yok. Gelir Vergisiyle ilgili yaşadığımız problemlere ilişkin bir teklif yok. Kamu İşveren Heyeti, bizim komisyonlarda yaptığımız tasnifi, Genel olarak masaya taşıdığımız 87 teklifimizi ivedi bir şekilde masaya getirmelidir. Bundan sonra Kamu İşveren Heyeti yoğunluklu bir şekilde çalışmaya devam etmelidir” diye konuştu.
 
TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDEN NOTLAR
GERGİN BAŞLANGIÇ
5 Milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin gözünü diktiği masadan memura aynı teklifle gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in açıklamasına tepki gösteren Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bu teklifi konuşulmaya ve müzakere edilmeye değer bulmuyoruz.Bu teklifin kamu işveren heyetinin kendi içinde değerlendirmesi lazım. Siz ve Devlet Personel Başkanımız teklifin nihai olmadığını söylemiştiniz. Dolayısıyla bizim ne istediğimiz belli. Biz 4+4 ve 3+3’ü müzakere etmek isteyenler varsa buyursunlar. Bu masada müzakere edilecek bir şey bulmuyorum. Eğer bu teklifi müzakere edecekler varsa buyursunlar müzakere etsinler” diye konuştu.

ALİ YALÇIN NEDEN KIZDI?
Kamu-Sen ve KESK’in mevcut teklif üzerinde değerlendirme yapmalarının tepki gösteren Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Bakan Faruk Çelik’i de eleştirdi. Yalçın, “Bakanın bugün yaptığı teklifi müzakere edilmez görüp masayı terk ettiğimiz zaman masaya çakılı kalanların yaralarını pansumana yönelik bir hamledir. Kaldı ki dün biz ayağa kalkıp teklife tepki gösterdiğimizde sessiz kalıp masaya yapışanların bugünkü tavrı da oldukça manidardır, biz netiz. Bu teklif üzerine görüş bildirmeyeceğiz. Yeni bir teklifle masaya gelinmesini ısrarla talep ediyoruz. Ben Kamu görevlileri sendikaları heyet başkanı olarak masadayım. Ben tepki gösterdiğim vakit KESK ve Kamu-Sen de destek vermeliydi. Bu tavırları ile kamu görevlilerinin elini zayıflatıyorlar” dedi.

TATLIYA BAĞLANDI!
Masaya aynı teklifle gelen hükümet sert tepki üzerine ara verilen toplantının sonraki oturumunda Kamu İşveren Heyeti Başkanı Faruk Çelik, tekliflerini 2016 yılında 5+4 2017 yılı için ise 3+3 olarak revize ettiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER