MEMUR SEN KARARINI VERDİ. HAKEM HEYETİ TOPLANTISINA KATILIYOR MU ?

Kamu-Sen ve KESK toplantıda yok. Memur-Sen ise kararını verdi.

MEMUR SEN  KARARINI VERDİ. HAKEM HEYETİ TOPLANTISINA KATILIYOR MU ?

Memur maaşları için gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda.  Kurulun son toplantısına Kamu-Sen ve KESK katılmama kararı alırken, Memur-Sen toplantıya katılacak.

Yaklaşık 4 milyon memur ve memur emeklisinin merakla beklediği zam oranlarını, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu belirleyecek. Kurulun son toplantısına Kamu-Sen ve KESK katılmama kararı aldı.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hizmet kollarıyla ilgili hiçbir talebin kabul edilmediğini belirterek "Biz iki konfederasyon toplantıya katılmayacağız ancak Memur-Sen katılırsa kurul toplanır. Bu nedenle bütün konfederasyonların kurula katılmaması anlamlı olacaktır." dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise "Kurul toplanamassa son sözü siyasiler söyleyecek. Bakanlar Kurulu da siyasi sorumlulukla karar verecek." açıklamasını yaptı.

Memur-Sen ise kurul toplantısına katılıp katılmamayı bir toplantı ile değerlendirdi. Memur-Sen'in toplantısından kurula katılma kararı çıktı. Böylece Hakem Kurulu'nun toplanamamasının önündeki engel kalkmış oldu.

Memur-Sen'den Açıklama: "Süreci Tıkamamak İçin..."

Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Genel Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, "süreci tıkamamak" için toplantıya katılma kararı aldıklarını ifade etti.

Tonbul, söyle konuştu:

"Maksadımız üzümü yemek, bağcıyı dövmek değil. 5 gündür burada Hakem Kurulu Başkanı'nın seyirci koltuğundan inip, sahaya inip hakemlik yapmasını bekliyoruz. Bugün Hakem Kurulu Başkanı'nın sürekli topu dışarda çevirmesi, düdüğü eline almamasına tepki bu. 2 buçuk milyon memur, bin 900 emekli bizi bekliyor. Ciddi manada Hakem Kurulu'nda tartışmaya, müzakereye birşey açılmadı. İçeri giriyoruz süreci tıkamamak için. Tıkayan taraf biz olmamak için. Eğer aynı tutum devam ederse masadan kalkıp konfederasyona geri döneceğiz"


Milyonlarca memurun beklediği zam görüşmelerinde  sendikalar toplantıya katılmayınca hakem heyeti toplanamamıştı. Türkiye Kamu Sen ve Kesk geri adamı atmadı ancak Memur Sen tercihini toplantıya katılmaktan yana kullandı. En az 8 üye ile toplanması gereken heyet toplanıp karar verecek.

Memur maaşları için gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda. Kurulun son toplantısına Kamu-Sen ve KESK katılmama kararı alırken, Memur-Sen kısa bir süre konuyu değerlendirdi.Bu değerlendirmenin ardından Memur-Sen Toplantıya katılma kararı aldı

 

11 kişilik Hakem Kurulu'nda anlaşma sağlanamaması durumunda, KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen'in ortak basın açıklaması yapmaları bekleniyor.

Hakem Heyeti görüşmeleri devar ederken, KESK Ankara Şubeler Platformu eyleme başladı. 100-150 kişilik grup görüşmelerin yapıldığı Devlet Personel Başkanlığı binasına doğru yürüyüşe geçti. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı da trafiğe kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER