MEMURA 3+3 ZAMMINA ŞOK GEREKÇE

Hükümet, sendikaların büyük tepkisiyle karşılaşan yüzde 3 artı 3'lük zammın gerekçesini açıkladı.

MEMURA 3+3 ZAMMINA ŞOK GEREKÇE

Memura 3+3 Zamma Şok Gerekçe

Hükümet, sendikaların büyük tepkisiyle karşılaşan yüzde 3 artı 3'lük zammın gerekçesini açıkladı.

Son 10 yılda enflasyon yüzde 135,3 memur maaşları ise yüzde 316,5 arttı.
 
Bugün'ün haberine göre Kamu İşveren Heyeti, memur sendikalarının büyük tepkisine neden olan yüzde 3 artı 3'lük teklifine gerekçelerini açıkladı. Sendikalara sunulan metinde, enflasyonun 2014'e kadar yüzde 5'lerde seyredeceği belirtilirken, zammın enflasyonun altında kalması halinde fark verileceği hatırlatıldı.
 
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET
 
Masada açıklanan 7 sayfalık teklifte, "Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturulması AK Parti hükümetlerinin en önemli önceliklerinden biri olmuştur.
 
Bu anlayış içerisinde bir taraftan kamu görevlilerinin gelirleri reel olarak artırılırken diğer yandan kamu görevlileri arasındaki ücret dengesizliği 'eşit işe eşit ücret' prensibi çerçevesinde giderilmiştir" denildi.
 
Teklifteki tabloya göre 2002'de aile yardımı dahil 578 lira olan ortalama memur maaşı geçen nisanda yüzde 227,8 artışla 1894 liraya, en düşük memur maaşı da yüzde 316,5 artışla 392 liradan 1633 liraya yükseldi. Aynı dönemde enflasyon yüzde 135,3 oldu. Hükümete göre en düşük memur maaşı enflasyonun 2,3 kat üzerinde arttı.
 
ÖNCE MALİ DİSİPLİN
 
Teklifte, ayrıca güçlü orta vadeli programlar sayesine Türkiye'nin krizdeki ülkelerden belirgin bir şekilde ayrıştığı, bu hassasiyetin aynı şekilde devam ettirileceği belirtilirken, "Mali disiplinden taviz verilmemesi orta vadeli programın temel öncelikleri arasındadır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İKOBAK
İKOBAK - 10 yıl Önce

EV HANIMLARIÖĞRENCİLEREMEKLİLERÇALIŞANLARDEVLET MEMURLARIBİZİMLE İNTERNET ORTAMINDA ÇALIŞMAK İSTER MİSİNİ?başvurmak için tıklayınız: http://nettengelir.deyiz.biz

erhan akkaya
erhan akkaya - 10 yıl Önce

mrb. hangi akıllı hesaplamış o enflasyonu ben 15 yıllık devlet memuruyum ve her yıl maaş zamları enflasyonun altında kaldığı için eflasyon farkı kadar zam almadıkmı.bizim zam 10 yılda %316 eflasyon % 135 ancak buna kargalar güler bunu söyleye söyleyeceklerim var ama burası yeri değil saygılar :)))

Vanlı muslim
Vanlı muslim - 10 yıl Önce

Bişey demiyorum ellerini vicdanlarına koyup kendilerine yüzde 46 yi nasıl verdiklerini düşünsünler.

SIRADAKİ HABER