MEMURA CAN GÜVENLİĞİNDEN DOLAYI TAYİN HAKKI

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, memurlara can güvenliğinden dolayı yer değiştirme isteme hakkı verildi.

MEMURA CAN GÜVENLİĞİNDEN DOLAYI TAYİN HAKKI
16 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak, yönetmeliğe eklenen yeni madde şu şekildedir:
"Can Güvenliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği

MADDE 14/A- Memurun can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi gerekir. Can güvenliği mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde Memur; aynı hizmet bölgesi içindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir.

memurlar.net

8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir karan alınan memur, aynı hizmet bölgesi içindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir."

DEĞERLENDİRME

KİMLERDEN DOLAYI, NAKİL İSTENEBİLECEK?

Memur,
 - kendisinin,
- eşinin veya
- bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin,

bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakması halinde, nakil isteyebilecektir.

NAKİL İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Can güvenliğini tehdit altında olduğunun;
 - adli veya
- mülki idare makamlarından alınacak,
 belgeyle belgelendirmesi gerekmektedir.

EŞİNDEN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ İÇİN KORUMA TEDBİRİ ALINAN EŞ'LER..

Yukarıda yer verilen maddenin 2. fıkrası ile koruma kararı alınan eşlere nakil hakkı da verilmiştir. 6284 sayılı Kanun uyarınca, şiddet gören eş için 4 koruma tedbiri alınabilmektedir. Bunların ilki, işyerinin değiştirilmesidir. Bu yönde bir karar alınmış ise, şiddet gören memur aynı hizmet bölgesi içindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA MARAŞLI
MUSTAFA MARAŞLI - 9 yıl Önce

CAN GÜVENLİĞİ İLE TAİNİ CIKAN MEMUR TEKRAR ESKİGOREV YERİNE DÖNEBİLİR Mİ.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

SIRADAKİ HABER