MEMURA KIDEM ÜCRETİ MÜJDESİ

KİT’lerde çalışan memurun kıdem ücretlerinin ödenmesinde yaşadığı sorunlar çözüldü. Memur, bir kıdem yılı içerisinde 200 ila 300 TL arasında bir kazanım elde etmeye hak kazandı.

MEMURA KIDEM ÜCRETİ MÜJDESİ
 Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışan memurun kıdem ücretlerinin ödenmesinde yaşadığı sorunlar çözüldü. Memur, bir kıdem yılı içerisinde 200 ila 300 TL arasında bir kazanım elde etmeye hak kazandı.

Türk Enerji-Sen’in başvurusu üzerine Eti Maden İşletmeleri, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Fabrikaları, EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ gibi KİT’lerde kıdem ücretlerinde yaşanan sorunlar giderildi. Başvuruyu değerlendiren Devlet Personel Başkanlığı kıdem ücretinin artması için memuriyette yılın bitirilmesine gerek olmadığını belirtti.
Türk Enerji-Sen’den yapılan açıklamada, Devlet Personel Başkanlığı’nın memuriyette geçen hizmet süresinin 6. yılından itibaren kıdem ücreti ödenmesi gerektiğine, 10 yılını tamamlamış bir memurun 11. hizmet yılına başlamış olmasının kıdem ücreti alması için yeterli olduğuna dikkat çekildi. Devlet Personel Başkanlığı, memurun hizmet yıllarının 6. yılında temel ücretlerinin yüzde 2’si, 11. yıllarında yüzde 3’ü, 15. yıllarında yüzde 4’ü ve 21. yıllarında yüzde 5’i oranında kıdem ücreti alabileceklerini belirtti.

Böylelikle memurlara memuriyetlerinin 6, 11, 15 ve 21. yılında kıdem ücreti ödenmemesi sorunu da ortadan kalktı.

-“KURUMLAR MEMURLARI MAĞDUR ETMEYE SON VERMELİ”-

Yaptıkları başvuru ile çalışanların yaşadığı biri kaybın önüne geçtiklerini ifade eden Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar “Memurlar söz konusu yıllarda Eti Maden İşletmeleri, MKEK Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürlüğü, EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ ve gibi benzeri KİT’lerde kıdem ücretinden mahrum bırakılıyorlardı. Biz bunun haksızlık olduğunu Devlet Personel Başkanlığı’nın başvurumuz sonucunda verdiği kararla tescillemiş olduk. Kurumlar memurları bu konuda mağdur etmeye artık son vermelidirler” dedi


Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
abuzer ekinci
abuzer ekinci - 10 yıl Önce

sözleşmeli personel olarak kit lerde çalışır iken özelleştirmeden dolayı başka kurumlara ataması yapılan örneğin tekel memurlarıda bu kapsamda faydalanabilecekmi bir açıklama yapılarak aydınlatılır isek memnun olurum.

SIRADAKİ HABER