MEMURUN GARANTİLEDİĞİ ZAM NE KADAR?

Hakum Kurulu'ndaki pazarlıklar hükümetin en düşük memur için teklif ettiği 124 liralık zam üzerinden yapılacak.

MEMURUN GARANTİLEDİĞİ ZAM NE KADAR?
Star gazetesinin haberine göre, toplu sözleme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine, memur zammında top hakem heyetine geçti. Buradaki pazarlıklar hükümetin en düşük memur için teklif ettiği 124 liralık zam üzerinden yapılacak. Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in başkanlık edeceği hakem heyeti, iki yıllık zam oranlarını 29 Mayıs’a kadar belirleyecek.
Heyette ayrıca Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoglu, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş, Devlet Personel Başkan Yardımcısı Şaban Talaş, Memur-Sen’den Hacı Bayram Tombul, Hüseyin Rahmi Akyüz, Türkiye Kamu-Sen’den İsmail Koncuk, KESK’ten Ali Kılıç, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sedat Murat, Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aydın Başbuğ yer aldı. Hakem heyetinin çalışmalarında, kamu işveren heyetinin son olarak teklif ettiği 3.5+ 4 oranındaki zam taban olacak. Görüşmeler ve pazarlıklar bu oranın üzeri için yapılacak.
Kamu temsilcilerinin, hakem heyetindeki pazarlık sürecinde de yüzde 0.5’lik artışlara gitmesi bekleniyor. Bu çerçevede hükümetin ilk etapta teklifini 4+4’e çıkaracağı tahmin ediliyor. Hükümetin son olarak teklif ettiği 3.5+4’lük zamla birlikte, en düşük memur maaşı bin 633 liradan bin 757 liraya yükselecek. Ortalama memur maaşı da bin 894 liradan 2 bin 39 liraya çıkacak. Bu oranlar baz alındığında en düşük memur maaşı 124 lira artarken, memur 5 aylık fark olarak 285.7 lira alacak. Hakem heyetinin oranları yukarı çekmesi ile birlikte fark da artacak. 
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER