ÖĞRETMEN ATAMALARINDA FLAŞ GELİŞME

Öğretmen atamaları için beklenen haber geldi, MEB, resmi sitesi olan meb.gov.tr adresi üzerinden öğretmen atama kontenjanlarını açıklayacağını duyurdu

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA FLAŞ GELİŞME
MEB bu yıl 35 bin öğretmen ataması kadrosu aldı, bu gece ise 40 bin kontenjan açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen ataması yapması için 35 bin kadro verildi. MEB kazandığı 35 bin öğretmen atamaya elinde yer alan 5 bin atama hakkını da ekleyerek toplamda 40 bin öğretmen ataması yapacak. 

 2014 yılı için  öğretmen ödenekleri de açıklandı.

Bundan sonra öğretmen atamaları için gözler Çankaya'da olacak. Torba kanunun cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ile gözler MEB'e Okullarda 140 bin öğretmen açığı varken 40 bin öğretmen ataması yapılacak olması eleştiri aldı. 

Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca da öğretmen atama sayısının yetersiz olduğunu ifade etti. Okullarda 140 bin öğretmene ihtiyaç varken 40 bin öğretmen ataması yapıldığını belirten Karaca, “Açık yine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılacak. Dolayısıyla eğitimin kalitesi düşecek.” dedi.

Atamaların bu kadar gecikmesinin normal olmadığını kaydeden Karaca, ilçe ve köylere tayini çıkan öğretmenlerin büyük zorluk çekeceğini ve bunun eğitimde büyük aksaklıklara yol açacağını sözlerine ekledi.

ÖĞRETMENLERE HAZIRLIK ÖDENEĞİ BU YIL NE KADAR?

Öte yandan öğretmenlere, öğretim yılına hazırlık ödeneği, 16 Eylül itibarıyla verilecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen yazıda, Devlet Memurları Kanunu'na göre, öğretmenlere her eylül ayı içinde Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği verildiği anımsatıldı.
 çevrilecek. Öğretmen atamaları ile ilgili kanun resmi gazetede yayınlanmasından sonra yapılacak. 

Öğretmenlere eğitim ödeneği bu yıl 800 lira olarak belirlendi.

Yazıda, "Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmesi"nde öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 2014 yılı için 850 TL olarak belirlendiği bildirildi.

Eğitim öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara verilen ödenek, 16 Eylül Salı itibarıyla hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

.

Branş bazında öğretmen atama kontenjanları için tıklayın!
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER