ROTASYON KİMLERE UYGULANACAK ?

Milli Eğitim Bakanlığının, atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağını yayınlamasıyla birlikte, öğretmenlere getirilecek olan rotasyondaki süre de belli oldu.

ROTASYON KİMLERE UYGULANACAK ?
İŞTE TASLAKTA YER ALAN O MADDE

 

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

 

MADDE 35- (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir. Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.

 

(2) Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, sekiz yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

 

(3) Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

 

(4) Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilir.

 

(5) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır.

 

(6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4'üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

 

(7) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

 

(8) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 9 yıl Önce

çok çok saçmalık... 7 YILINI DOLDURAN BİR SINIF ÖĞRETMENİ GELECEK YIL 1.SINIFI ALDIĞI ZAMAN ROTASYONA UĞRAMAYIP 11 YIL AYNI OKULDA KALIR.... ROTASYON UYGULANACAKSA 8 YILINI DOLDURAN HERKESE UYGULANMALIDIR, ŞAYET ADALET VAR SA.......

VELİ
VELİ - 9 yıl Önce

ROTASYON UYGULANACAKSA BÜTÜN 8 YILINI DOLDURANLARA UYGULANMALIDIR. EŞ DURUMU MAZERETİ OLANLARA NE YAPABİLECEKLER?

ayse temel
ayse temel - 9 yıl Önce

4. sınıf ogretmenlerıne uygulanması daha dogru olur mınıcık cocukları ogretmenlerınden ayırmak hıc etık degıl....

deniz doğuş
deniz doğuş - 9 yıl Önce

üç yıl önce alan değişikliği yapanlar var. onlar için durum nedir.

SIRADAKİ HABER