SENDİKACI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI "TAŞERON" UYGULAMASINDA UZLAŞAMADI

CHP'nin milletvekili adayı olan DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Cem Karaca’nın “İşçisin sen işçi kal” dizelerini anımsatarak, “Ben işçi kardeşim işçi kalacağım. Ben işçi kimliğimi hiç değiştirmeyeceğim. Parlamentoda halkın sesi olacağım” dedi. Çelebi, iktidara gelmeleri halinde taşeron uygulamasını kaldıracaklarını söyledi.

SENDİKACI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI "TAŞERON" UYGULAMASINDA UZLAŞAMADI
-AKP'nin milletvekili adayı olan HAK-İŞ eski Genel Başkanı Salim Uslu, taşeron uygulamasını “ucube” bir yöntem olarak ifade ederek, yeni dönemde taşeron uygulamasına ilişkin yeni düzenlemeler yapmayı planladıklarını ancak uygulamayı bütünüyle kaldıramayacaklarını belirtti. Uslu, “Düşünün, oturduğunuz binanın bir boya badana işini vereceksiniz bunun için kadrolu eleman tutmaya ihtiyaç yok” dedi.

-MHP'nin milletvekili adayı olan Türkiye Kamu-Sen eski Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “Türkiye’de ne gibi hak sorunları olduğunu, çalışma hayatında ciddi sıkıntılar olduğunu gördük. Biz bundan sonra neler yapabiliriz, işçinin, memurun, emeklinin hakkını nasıl teslim edebiliriz bunun gayretini vereceğiz” dedi. Akyıldız, tek başlarına iktidara gelmeleri halinde, çalışma hayatında ciddi boyutlarda düzenlemelere gideceklerini söyledi.

12 Haziran milletvekili genel seçimlerinde milletvekili adayı olan işçi ve memur kesiminden 3 büyük konfederasyonun eski genel başkanları, taşeron uygulaması ile ilgili farklı görüş bildirdi.
Konfederasyon eski başkanları çalışma hayatında yaşanan sıkıntılara ve yeni parlamentoda yapacakları çalışmalara ilişkin olarak ANKA'nın sorularını yanıtladı.

-“BEN İŞÇİYİM KARDEŞİM İŞÇİ KALACAĞIM”-

CHP’nin İstanbul Milletvekili adayı olan DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, CHP’nin insan odaklı bir programı olduğunu ifade ederek, başta örgütlenme özgürlüğü olmak üzere sendikal hak ve özgürlüklerin ILO standartlarına kavuşturulmasına, taşeron uygulamasının kaldırılmasına, aile sigortasının uygulanmasına ve Türkiye’nin korku toplumu olmaktan kurtarılmasına çalışacaklarını söyledi. Çelebi, “AKP’nin taşeron uygulamasını yaygınlaştırdığını hepimiz biliyoruz. Aile sigortasını sadaka toplumu haline dönüştüren, siyasi araç olarak kullanan bir AKP var ortada. Sendikal hak ve özgürlükler konusunda tutuk bir iktidar var” dedi.

Konfederasyon Genel Başkanlığı sürecinde hak arama mücadelesi çerçevesinde hiç hata yapmadığını belirten Çelebi, “Ben emek dünyasından gelen insanım” dedi.

Cem Karaca’nın “İşçisin sen işçi kal” dizelerini anımsatan Çelebi, “Ben işçiyim kardeşim işçi kalacağım. Ben işçi kimliğimi hiç değiştirmeyeceğim. Parlamentoda halkın sesi olacağım. Başta emeklilerin sorunu olmak üzere, kamuda çalışanların sorunu olmak üzere, engellilerin sorunu olmak üzere toplumda ki konuların odağına kendimi adayacağım. Çiftçilerin sorunlarını dinleyeceğim” diye konuştu.

Kendisinin temsil ettiği insanların işsizler olduğunu söyleyen Çelebi, “Benim temsil ettiğim insanlar işsizlerdir. Her gün 3 kuruş için can pazarına çıkan, kardeşi okuyabilsin diye çocuk yaşta çalışmaya başlayan, yılda bir kere de dahi olsun yaşadığı şehrin dışına çıkamayan, kapı çaldığı zaman alacaklı geldi diye kapıyı açamayan, bir yıl boyunca kurban bayramları harici et yiyemeyen, işini kaybetmemek için maruz kaldığı tacize ses çıkaramayan insanların temsilcisiyim ben” dedi.

-“TAŞERON İŞÇİ UYGULAMASI GÜNCELLENİR AMA KALDIRILMAZ”-

Çorum’dan AKP milletvekili adayı gösterilen HAK-İŞ eski Genel Başkanı Salim Uslu, taşeron uygulamasını “ucube” bir yöntem olarak ifade ederek, yeni dönemde taşeron uygulamasına ilişkin düzenlemeler yapmayı planladıklarını belirtti. Uslu, “Zaten 4857 sayılı yasa çıkartılırken uygulamayı 3, 9 ve 11. maddelerde sınırlandırmıştık. Bu maddelerin biraz daha güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak, taşeron uygulaması devam eder. Taşeron uygulaması gibi bir ‘ucube’ uygulamanın mutlaka güncellenmesi gerekir ama. Düşünün, oturduğunuz binanın bir boya badana işini vereceksiniz bunun için kadrolu eleman tutmaya ihtiyaç yok” dedi.

AKP hükümetinin ekonomik ve politik konudaki performansını kendi Türkiye tasarrufu ile örtüştürdüğünü söyleyen Uslu, “Hükümetin, Türkiye’nin bölgede iyi bir model olması, iyi bir ekonomik model uygulaması konusundaki çalışmalarını takdirle izliyorum. Sosyal politikalar konusunda da yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İstihdam ve sosyal haklar konusunda ilerleme kaydedileceğini planlıyorum. Bunun yanında sendikacı kimliğimle de toplumun vicdanı olmaya çalışacağım” diye konuştu.

-“TEK BAŞIMIZA İKTİDARA GELİRSEK ÇALIŞMA HAYATINDA CİDDİ İLERLEME KAYDEDECEĞİZ”-

Memleketi Karabük’ten MHP’nin milletvekili adayı olan Türkiye Kamu-Sen eski Genel Başkanı Bircan Akyıldız, çok kısa süre içerisinde Karabük’teki parti yetkilileri ile irtibat kurarak teşkilat çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. Konfederasyon Genel Başkanlığı yaptığı süre içerisinde hak mücadelesi verdiklerini söyleyen Akyıldız, “Türkiye’de ne gibi hak sorunları olduğunu, çalışma hayatında ciddi sıkıntılar olduğunu gördük. Şuana kadar başkalarının yaptıkları ve yapacakları beni ilgilendirmez. Biz bundan sonra neler yapabiliriz, işçinin, memurun, emeklinin hakkını nasıl teslim edebiliriz bunun gayretini vereceğiz” dedi.

Türkiye’deki en büyük problemlerden birinin özelleştirmeler olduğunu ifade eden Akyıldız, özelleştirmeler sonrası çok büyük problemlerin yaşandığını ve Karabük’ün de özelleştirme mağduru insanlarla dolu olduğunu ifade etti. Akyıldız, “Dar ve sabit gelirli demek Karabüklü demektir. Özelleştirme mağduru demek Karabüklü demektir. Bu nedenle ben Karabüklünün özelleştirmelerden kaynaklı sıkıntılarını çözmeye çalışacağım” dedi. Akyıldız, tek başlarına iktidara gelmeleri halinde, çalışma hayatında ciddi boyutlarda düzenlemelere gideceklerini söyledi


Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MAHMUT KESEBİR
MAHMUT KESEBİR - 10 yıl Önce

ÖRENEĞE BAKAR MISINIZ EVİ BOYATACAK MIŞIZ KADROLU İŞÇİYE GEREK YOKMUŞ. YANİ ŞUNU DEMEK İSTİYOR TAŞERON İŞÇİLER HER AN TOPUN AĞZINDA OLAN İŞÇİLER. MESELA SENELERDEN BERİ HASTANELERDE ÇALIŞAN TEMİZLİK VE BİLGİ İŞLEM GÖREVLİLERİ TAŞERONLA ÇALIŞIYOR. BUNLAR MEVSİMLİK İŞÇİ Mİ.ÖRNEK VERİLİRKEN KİŞİ İLK ÖNCE KONUYA HAKİM OLMALI. YORUM OKUYUCULARIN...

AYSE GÜNEŞ
AYSE GÜNEŞ - 10 yıl Önce

ÜLKEMDEKİ GERÇEK ŞUDUR,KAMU DA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE TAŞERONLAR HAK SAHİBİ OLMASINLAR DİYE 11 AY SSK YAPIYORLAR SONRA ÇIKIŞ GÖSTERİYORLAR SONRA TEKRAR GİRİŞ YAPIYORLAR NİYE TAZMİNAT HAKLARI DOĞMASIN DİYE, TABİ BUNLAR KAMU VE CİDDİ KURUMLARIN TAŞERONLARI BUNLAR EN AZINDAN SSK YAPIYOR, DİĞER TAŞERONLAR NE SSK NE ASGARİ ÜCRET NE YEMEK NE YOL HİÇBİRİ YOK REZİL Bİ ŞEKİLDE 3 KURUŞ İÇİN ÇALIŞANLAR VARYA NASILSA BU ÜLKEDE, KAN EMİCİ YARASALAR GİBİ ÇALIŞTIRIYOLAR BUNLAR YILLARDIR HİÇ DEĞİŞMEDİ, BUNLAR GERÇEK,AMA KİM ŞİKAYET EDECEK PARASI OLMAYAN O İŞE MECBUR VE MUHTAÇ OLAN İNSANLAR MI ,ÇOK BEKLERSİNİZ,ONLAR ÖLÜNCE DUYULUYOR NEYİN NE OLDUĞU , DUYULURSA TABİİ BİR FACİA OLURSA....

murat bilgin
murat bilgin - 10 yıl Önce

miletvekili boya badana işcileri gibi iş bitikten sonra kamuda çalışanlanların yatıklarını sanıyor ama kendisi veyahut yakın bir akrabası aynı işi yaparsa feryadı basar vekil olmuşsun ama ........

gültekin bulut
gültekin bulut - 10 yıl Önce

yeter artık taşoranı ucube ettiniz taşoranı anlamı olmayan amacı olmayan şekillere bıraktınız her halde biz taşoran olarak bu ülkenin bu güzelim yurdun evlatları deyiliz bu ülkede özelleştirme olduğu sürece demekki halen birileri doymamıştır o doymayanların gözünü toprak doyursun

taşeron calışanı
taşeron calışanı - 10 yıl Önce

AKP BU İŞTE ARKADAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM AKP Yİ SANDIGA GÖMELİM

SIRADAKİ HABER